Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci získali data o černé díře. Dokázali změřit rychlost mraků kolem ní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Santiago de Chile – Černé díry patří k nejtajemnějším objektům v našem vesmíru. Ačkoliv existují teorie a výpočty ohledně jejich fungování a podstaty, jednoznačná data zatím vědcům chybí. Nyní se jim ale podařilo získat data o obrovské černé díře. Informoval o tom server Science Alert.

Černé díry se obvykle nachází v centru galaxií. Vědcům se nyní za využití satelitů ALMA (Atacama Large Millimetre/submillimetre Array) v Chile podařilo získat data o hmotě černé díry, která se nachází v galaxii NGC 1332.

NGC 1332 je od nás vzdálená 73 milionů světelných let a černá díra, která se v ní nachází, je 660 000 000krát hmotnější než naše Slunce. Okolo ní krouží mrak plynů při rychlosti asi 1,8 milionů kilometrů za hodinu.

Díky změření této rychlosti jsou vědci schopni určit, jak hmotné je jádro této černé díry. Ačkoliv tento oblak nevyzařuje žádné astronomy zachytitelné světlo, podle serveru slabě září na vlnových délkách, které je ALMA schopen zachytit.

Vědci doufají, že větší porozumění takovýchto supermasivních černých děr jim pomůže lépe pochopit, jak vznikají galaxie.

Témata:  Černé díry vesmir

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.