Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci získali data o černé díře. Dokázali změřit rychlost mraků kolem ní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Santiago de Chile – Černé díry patří k nejtajemnějším objektům v našem vesmíru. Ačkoliv existují teorie a výpočty ohledně jejich fungování a podstaty, jednoznačná data zatím vědcům chybí. Nyní se jim ale podařilo získat data o obrovské černé díře. Informoval o tom server Science Alert.

Černé díry se obvykle nachází v centru galaxií. Vědcům se nyní za využití satelitů ALMA (Atacama Large Millimetre/submillimetre Array) v Chile podařilo získat data o hmotě černé díry, která se nachází v galaxii NGC 1332.

NGC 1332 je od nás vzdálená 73 milionů světelných let a černá díra, která se v ní nachází, je 660 000 000krát hmotnější než naše Slunce. Okolo ní krouží mrak plynů při rychlosti asi 1,8 milionů kilometrů za hodinu.

Díky změření této rychlosti jsou vědci schopni určit, jak hmotné je jádro této černé díry. Ačkoliv tento oblak nevyzařuje žádné astronomy zachytitelné světlo, podle serveru slabě září na vlnových délkách, které je ALMA schopen zachytit.

Vědci doufají, že větší porozumění takovýchto supermasivních černých děr jim pomůže lépe pochopit, jak vznikají galaxie.

Témata:  Černé díry vesmir

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.