Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teleskop Kepler objevil planety, na kterých by mohl být život. Podle vědců možná nejsme ve vesmíru sami

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Washington - Vědci naznačili, že lidé pravděpodobně nejsou ve vesmíru sami. Stalo se tak poté, co vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil mimo naši sluneční soustavu deset nových planet, které podle něj mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby se na nich nacházel život.

Za čtyři roky hledání teleskop Kepler zaznamenal v takzvané obyvatelné zóně kolem hvězdy, ve které by se mohl nacházet život, celkem 49 planet. Pozoroval přitom jen miniaturní výseč galaxie, konkrétně čtvrtinu procenta galaxie čítající asi 200 miliard hvězd.

Sedm z deseti nově objevených planet má velikost Země a obíhá hvězdy, které jsou podobné našim. Nutně to neznamená, že je na nich život, ale jsou na nich pro život základní podmínky. „Jsme (ve vesmíru) sami? Možná nám teleskop nepřímo řekl, že pravděpodobně ne, ačkoli to ještě musí být potvrzeno," uvedl vědec NASA Mario Perez.

Agentura AP oslovila vědce mimo NASA a ti se shodli, že naděje na mimozemský život novým objevem vzrostly. Navíc se podle nich ukazuje, že planety velikosti Země v obyvatelné zóně okolo hvězd podobných Slunci nejsou vzácné.

NASA v pondělí oznámila nových 219 kandidátů na označení exoplaneta, což je termín, kterým astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu. Deset zmíněných planet je součástí této skupiny

Kepler byl vyslán do kosmu v roce 2009, aby pátral po možných obyvatelných planetách mimo naši sluneční soustavu. Do roku 2013 našel 2335 potvrzených planet a dalších 1699 „kandidátských". Za pomoci jiných teleskopů vědci objevili 3500 potvrzených planet.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vesmir teleskop Kepler

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.