reklama

Za čtyři roky hledání teleskop Kepler zaznamenal v takzvané obyvatelné zóně kolem hvězdy, ve které by se mohl nacházet život, celkem 49 planet. Pozoroval přitom jen miniaturní výseč galaxie, konkrétně čtvrtinu procenta galaxie čítající asi 200 miliard hvězd.

Sedm z deseti nově objevených planet má velikost Země a obíhá hvězdy, které jsou podobné našim. Nutně to neznamená, že je na nich život, ale jsou na nich pro život základní podmínky. „Jsme (ve vesmíru) sami? Možná nám teleskop nepřímo řekl, že pravděpodobně ne, ačkoli to ještě musí být potvrzeno," uvedl vědec NASA Mario Perez.

Agentura AP oslovila vědce mimo NASA a ti se shodli, že naděje na mimozemský život novým objevem vzrostly. Navíc se podle nich ukazuje, že planety velikosti Země v obyvatelné zóně okolo hvězd podobných Slunci nejsou vzácné.

NASA v pondělí oznámila nových 219 kandidátů na označení exoplaneta, což je termín, kterým astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu. Deset zmíněných planet je součástí této skupiny

Kepler byl vyslán do kosmu v roce 2009, aby pátral po možných obyvatelných planetách mimo naši sluneční soustavu. Do roku 2013 našel 2335 potvrzených planet a dalších 1699 „kandidátských". Za pomoci jiných teleskopů vědci objevili 3500 potvrzených planet.

reklama