Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři na Ukrajině útočili na infrastrukturu

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kyjev - Hlavním cílem rozsáhlého kybernetického útoku, který v úterý zasáhl kromě ukrajinských a ruských podniků i západní Evropu a Spojené státy, byla ukrajinská infrastruktura.

Agentuře Reuters to dnes řekl vysoký představitel ukrajinské policie. Hackeři prý pravděpodobně instalovali škodlivý malware, který využijí pro budoucí sabotáže.

Výpadek počítačového systému v důsledku hackerského útoku zaznamenaly soukromé i vládní instituce přibližně v 60 zemích po celém světě. Nejvíce však piráti udeřili na Ukrajině, kde se podle antivirové společnosti Eset nacházelo 75 procent zasažených počítačů. Hackeři za odšifrování počítačové sítě požadovali 300 dolarů (zhruba 7000 Kč) .

Podle ukrajinských politiků za počítačovými útoky pirátů stojí Rusko, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však obvinění označil za nepodložená. Kyjev obviňoval Moskvu i z předešlých dvou kybernetických zásahů na Ukrajině.

Podle bezpečnostních expertů cílem útoku bylo instalovat do ukrajinských vládních i komerčních počítačů takzvaný malware, škodlivý program sloužící k poškození nebo vniknutí do počítačového systému. Spíše než pro vydíraní pak hackeři využijí program pro budoucí sabotáže, tvrdí odborníci.

Podle zdroje agentury Reuters v ukrajinské policii jsou požadavky na výkupné pouze zástěrkou. "Vzhledem k tomu, že byl virus modifikován tak, aby zasáhl všechna data a zabránil jejich dešifrování, pravděpodobnost instalace nového malwaru je velmi vysoká," řekl agentuře.

Témata:  hackeři Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.