Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ryby ve službách zla? Zvířata možná nahradí ponorky

Delfíni, ilustrační fotografie
Delfíni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Armádní a policejní psi bohužel nezvládnou všechno. Ve vodě pes sice plavat umí, ale potápět se moc nezvládá a jejich čich uprostřed oceánu taky nepomůže. Mexiko si proto pořídí tým cvičených armádních delfínů.

Mexická vláda oznámila, že v září vypustí tým vycvičených delfínů. Ti by měli být poslední nadějí na záchranu ohrožených sviňuch kalifornských. Kromě toho ještě v oblasti výskytu těchto zvířat zakázali rybaření, aby lidé tento druh nepřipravovali o potravu a omylem jim neublížili.

Jiní bojovníci za záchranu mají jiný plán – sehnat dohromady všechny zbylé sviňuchy a přesunout je do mořského úkrytu v Mexickém zálivu, kde by podle nich měly být v bezpečí. Kvůli tomu se ochránci přírody spojili s americkým námořnictvem. Spolupracovali na tréninku týmu armádních delfínů, kteří by měli sviňuchy najít.

Námořnictvo delfíny obvykle cvičí k hledání podvodních min a potápěčů, tento tým byl však trénován k tomu, aby tohoto savce našli, vyplavali na hladinu, vrátili se k lodi a zavedli své trenéry k nim. Delfíni z oddílu Seal Team 6 zatím trénovali s obvyklejšími sviňuchami a mají skvělé výsledky.

V září letošního roku budou podle mexického ministra pro životní prostředí Rafaela Pacchiana přesunuti do Mexického zálivu. Server IFL Science navíc uvedl, že v září přijde v platnost zákazu užívání sítí v okolí těchto ohrožených zvířat.

Nečekaná spolupráce amerického námořnictva a ochránců přírody tedy možná dokáže sviňuchám kalifornským pomoci. A předejít tak jejich vyhynutí.

Témata:  Mexiko námořnictvo delfíni

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 17:06

Dva mrtví a několik zraněných po ukázce vojenské techniky na jihu Čech

Tragédií skončila sobotní přehlídka historické vojenské techniky na jihu Čech. Při převrácení vozidla zemřeli dva lidé, další osoby utrpěly zranění. Případem se zabývá policie, na místě zasahovaly i další záchranné složky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.