Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokus který vstoupil do dějin: Je rychlejší internet nebo poštovní holub?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Jihoafrická společnost zabývající se informačními technologiemi, dokázala, že poslat data po poštovním holubovi je pro ni rychlejší než přenos dat internetem, který poskytuje firma Telkom, největší poskytovatel internetového připojení v zemi.

Jedenáctiměsíčnímu poštovnímu holubovi jménem Winston trval let z kanceláří společnosti Unlimited IT poblíž města Pietermaritzburg do Durbanu jednu hodinu a osm minut. Za tu dobu urazil vzdálenost 80 kilometrů a datovou kartu s informacemi měl přivázanou k noze.

Dodejme, že nejde o současnost, ale stalo se tak v roce 2009, kdy už ve světě byl internet na poměrně vysoké úrovni.  

Transfer stejných informací včetně načítání trval linkami Telkomu dvě hodiny, šest minut a 57 sekund.

Podle jihoafrické agentury SAPA společnost Unlimited IT provedla tento pokus, protože je znechucená pomalým přenosem dat po internetu firmy Telkom. Unlimited IT má pobočky po celé zemi a pravidelně do nich posílá data.

Firma Telkom se k závodu poštovní holub internet nakonec nevyjádřila, přestože se souboj zapsal do historie. 

Témata:  internet Jihoafrická republika pactvo

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.