Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolonizace vesmírných světů: Jak budeme bydlet na Měsíci a na Marsu?

Povrch Marsu
Povrch Marsu
Foto: NASA

Nikdo nepochybuje o tom, že jsou povrchy ostatních planet ve sluneční soustavě pro nás krajně nepříznivá. Přesto se nemusíme vzdávat snů o kolonizaci, myslí si vědci. Na měsíci a na Marsu se totiž nachází rozsáhlé tunely a jeskyně, které zde vytvořila podzemní magma. A tyhle prostory by mohly být novým domovem lidstva.

Studii na toto téma představili vědci z Itálie. Podle nich jsou podobné kanálky i na Zemi, ale jsou krátké a nepříliš hluboko. Na Marsu však můžou mít na výšku až jeden kilometr a některé jsou dlouhé i stovky kilometrů. Vzniknout zde tak mohou početné kolony, které budou trvale obydlené.

Kromě toho můžou podzemní prostory i ochránit před kosmickým zářením, kterému bychom čelili na povrchu. Právě z toho důvodu mají vědci naději, že nějaké formy života se sem už uchýlily, jen se nám zatím nepodařilo na ně narazit. "Tunely po lávě chrání před zářením i nebezpečím menších meteoritů, můžou proto sloužit jako základna pro budoucí mise," stojí v oficiálním prohlášení.

Astronauti z NASA dokonce už v podzemí nějakou dobu trénují. Americký úřad pro kosmonautiku se snaží připravit své vesmírné vyslance na neobvyklé prostředí a cvičné centrum se nachází i v tunelech na Kanárských ostrovech. Austronauti se zde cvičí v situacích, kdy by museli ve vesmíru provádět výzkum v podzemí.

Vědci se domnívají, že na Měsíci budou podmínky těžší, protože jeskyně a tunely zde nemají potřebnou výšku pro výstavbu měst. Pro založení přechodného tábora nebo laboratoře by však mohly prostory být postačující. Italští výzkumníci zdůrazňují, že se jedná pouze o domněnky, které musí být v budoucnu ještě důkladně prozkoumány. Nicméně je to naděje pro lidstvo, že bude moci obývat i planety s řidší atmosférou a extrémním počasím.

Témata:  Měsíc Mars 1 vesmir

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy