Columbus - Bolesti hlavy, zubů, svalů či kloubů řeší tabletkou proti bolesti téměř každý. Málokdo ale ví, že tyto léky mohou mít vedlejší účinky, které ovlivňují chování.
Paracetamol je látka působící proti bolesti a vysoké teplotě. Je nedílnou součástí běžně dostupných léků a užívat jej mohou i malé děti. Sám o sobě je relativně neškodný a jedovatý je pouze ve vyšších dávkách v kombinaci s alkoholem. Vědci však zjistili, že má jeden vedlejší účinek, ovlivňuje totiž schopnost empatie.
Vědci Ohijské státní univerzity zjistili, že paracetamol ovlivňuje schopnost vcítit se do jiného člověka stejnou měrou, jakou tlumí bolest. Látku podrobili testu na 80 vysokoškolských studentech a výsledek je velmi znepokojil.
Polovina studentů, která paracetamol užila, byla méně soucitná s lidmi, kteří prožili nějakou formu bolesti. Druhá polovina studentů látku nepožila a při čtení smutných příběhů o lidském utrpění dávku empatie vykazovala beze změn.
Odborníci také zjistili, že paracetamol potlačuje emoce, a to jak pozitivní, tak negativní. Má tedy podle všeho vliv na psychiku člověka jako takovou. Vědci však pořádně netuší proč.
Podle serveru Daily Mail i dřívější výzkumy prokázaly vedlejší účinky této látky. Konkrétně se jedná o snížení negativního hodnocení vnímaného hluku. Testované osoby také dokázaly po požití paracetamolu učinit těžká životní rozhodnutí s pocitem klidu a bezpečí. Podle vědců totiž člověk v psychickém vypětí pociťuje určitou formu duševní bolesti, kterou látka také potlačí.
Související
22. října 2023 15:42
24. září 2023 15:10
8. září 2023 14:50
22. srpna 2023 15:08
19. dubna 2023 19:16
12. dubna 2023 15:27