Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mobilní a internetové sítě jsou všude kolem nás. Jak působí na lidské tělo?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

To, že by nebyla někde wi-fi síť je v dnešní době rarita. Bohužel v životě během 21. století se totiž jen těžko vyhneme radiaci z mobilních telefonů a množství wi-fi vysílačů. Bezdrátově s námi komunikují už i lavičky, lampy či nabíječky telefonů.

Prakticky není možné se radiaci z množství "přístrojů", které nás obklopují, vyhnout. Mnoho lidí i uléhá s tím, že si dá telefon pod hlavu, nebo má vedle, na nočním stolku blikající wi - fi připojení. Jak bychom pak mohli klidně spát? 

Většina z nás žije v průniku mnoha elektromagnetických polí, pro něž se zažil lidový termín elektrosmog. Ve vysokých frekvencích nás obklopují vlny bezdrátového internetu, mobilních vysílačů, mikrovlnných trub, v nízkých frekvencích pak vedení vysokého napětí, rozvody a přístroje v domácnostech a další. Zní to až hrozivě, že?

Všudypřítomnému elektromagnetickému záření různí vědci připisují zvýšené riziko výskytu celé škály neduhů jako je bolest hlavy a kloubů, nespavost, poruchy soustředění a koncentrace či dokonce rakovina prsu nebo potraty a alergie. 

Jak se preventivně chránit? Není to boj s větrnými mlýny? 

Telefonujte krátce. Zapomeňte na hodinové hovory. Raději se s přáteli sejděte u šálku kávy a vše si řekněte osobně. Hovory zahajujte pokud možno jen při dobrém signálu, neboť při špatném signálu je výkon telefonu nejsilnější.

Netlačte telefon k uchu - mnoho z nás má tendenci držet aparát ramenem a při telefonování dělat ještě další činnosti, jako například vaření či úklid. 

Nenoste telefony v kapsách. Mobil i v pohotovostním režimu stále komunikuje se základnovou stanicí a vydává záření.

Pokud to není nutné, mějte standardně vypnuté funkce wifi, bluetooth a datové přenosy. Nepoužívejte telefony v autě, autobuse a ve vlaku. Záření odražené od kovových konstrukcí zvyšuje expozici, při hledání sítí mobil navíc pracuje na plný výkon.

Neumísťujte wifi do místnosti, kde lidé pobývají a nenabíjejte mobilní telefony v ložnici. A nakonec, omezte na minimum hovory po mobilu pro děti do 16 let.

Je nad slunce jasné, že dodržovat tato pravidla alespoň z poloviny, je velmi těžký úkol. Zkuste si to dát ale jako jakousi osobní výzvu a vzít si to do budoucna za své. Jde nejen o zdraví vás samotných, ale i vašich dětí a okolí.

Například Francie letos zákonem zakázala používat wifi v jeslích a omezila jejich používání na základních školách pouze pro potřeby výuky. Zákon přikazuje, aby veškerá mobilní zařízení byla vybavena jasnými instrukcemi, jak chránit hlavu před elektromagnetickými vlnami.

V budovách přístupných veřejnosti musí být pokrytí bezdrátovým signálem wifi jasně označeno a pod pokutou 75 000 euro se zakazuje veškerá reklama propagující mobilní telefony přímo u hlavy. To znamená logicky jediné - riziko není zanedbatelné.

Je alarmující, že podle odborníků se mohou účinky záření projevit třeba až za 20 nebo 30 let - stejně tak, jako trvalo léta, než se hodnověrně prokázal škodlivý vliv radioaktivního záření, azbestu či nikotinu. Jak víme, pýcha předchází pád a proto volte prevenci nyní, nežli "poplach" v budoucnu.

Témata:  internet mobily

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.