Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bahno zabránilo Mongolům zničit ve 13. století Evropu, zjistili vědci

Mongolský bojovník, autor: William Cho, CC BY-SA 2.0
Mongolský bojovník, autor: William Cho, CC BY-SA 2.0
Foto: Wikimedia Commons

Curych - Evropa ve 13. století prohrávala s armádou Mongolů, vše vypadalo, že kočovníci vyplení velkou část starého kontinentu. Jenže v Maďarsku se z ničeho nic začali stahovat zpátky domů. Výzkumnici našli důvod, který pravděpodobně zachránil většinu Evropy.

Špatné počasí mělo zahájit velký úprk Mongolů z Maďarska. Ukazuje to, že změny klimatu můžou kompletně ovlivnit historii, řekli vědci. Na počátku 13. století se mongolská říše rozšířila po celé Eurasii až do Ruska a východní Evropy.

Jakmile se ale v roce 1241 dostali do Maďarska, začali z ničeho nic ustupovat zpátky do Ruska. O různé teorie není nouze, historikové ale nikdy nedokázali najít jediný důvod, proč se zastavilo takto úspěšné tažení, jak píše server sciencenews.org.

Ulf Büntgen z výzkumného ústavu v Birmensdorfu a Nicola Di Cosmová z Princetonu tvrdí, že mají vysvětlení. Údaje o počasí, které se dají vyčíst z letokruhů poukazuje na to, že do roku 1241 bylo počasí teplé a suché, což Mongolům vyhovovalo. Od dalšího roku už se výrazně ochladilo a srážky se zvýšily, to způsobilo četné záplavy a hlavně vytvořilo bahnitý terén, ve kterém se velmi špatně mongolské kavalerii pohybovalo a navíc přišli o pastviny pro své koně.

Témata:  historie Mongolsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.