Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlasitý budíček pro lidstvo. Téměř 35% korálů Velkého bariérového útesu zcela zahynulo

Austrálie, ilustrační foto
Austrálie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sydney - Podle posledních průzkumů oceán pomalu umírá vlivem oteplování vody. Australští vědci přišli s hrozivou zprávou, že až 35 % korálů v oblasti australského Velkého bariérového útesu zcela zahynulo nebo právě umírá vlivem takzvaného zbělení.

Experti z univerzity Jamese Cooka (JCU) potvrdili, že se jedná o nejhorší situaci za dobu, kdy se oblast Velkého bariérového útesu zkoumá. Více než třetina korálů zcela uhynula nebo právě umírá.

U korálů dochází ke zbělení, to se objevuje, když je korál oslaben a ztrácí řasy, které zajišťují korálům živiny a přísun kyslíku. Korály slábnou kvůli dlouhodobějšímu vystavení teplejší vodě, což je spojováno s globálním oteplováním.

"Zjistili jsme, že z 84 zkoumaných korálů poblíž severní a centrální části Velkého bariérového útesu 35% umřelo nebo právě umírá," uvedl v oficiálním prohlášení vedoucí centra pro studium korálů z JCU profesor Terry Hughes.

"Letošní zbělení je třetím velkým úhynem korálů v oblasti Velkého bariérového útesu za posledních 18 let. Současná situace je nejhorší, s jakou jsme se doposud setkali," doplnil Hughes.

"Velice rychle nám dochází čas pro snížení vlivu skleníkového efektu," varoval Hughes. Podle studie regenerace Velkého bariérového útesu zabere minimálně dekádu, obnovení největších uhynulých korálů zabere mnohem déle.

Studii předcházel dlouhodobý letecký i podvodní výzkum, při kterém vědci prozkoumali útesy o délce větší než 1100 kilometrů.

Témata:  Oceán Austrálie moře

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.