Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejlepší českou hrou roku je Attentat 1942

Hra Attentat 1942
Hra Attentat 1942
Foto: CDR

Praha - Nejlepší českou hrou loňského roku je Attentat 1942, za kterou stojí Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Titul nejlepší tuzemské hry pro mobilní telefony získala akční hra WarFriends od studia About Fun. V anketě uspěly rovněž další projekty českých vývojářů - budovatelská strategie Mashinky, umělecká adventura Under Leaves nebo úspěšná mobilní akční hra Shadowgun: Legends. ČTK to dnes řekli organizátoři osmého ročníku ankety ze sdružení České hry.

Attentat 1942 získal tři ceny. Vedle hlavního ocenění pro nejlepší hru roku si její tvůrci odnesli sošku i v kategorii Nejlepší PC a konzolová hra a Nejlepší příběh. Attentat 1942 je unikátním projektem, který začal jako vzdělávací hra pro střední školy a až poté se jeho vylepšená verze dostala mezi hráče.

"Jde o hru založenou na vyprávění a její téma, tedy atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je dostatečně zajímavé i pro hráče ve světě. Důkazem toho je i řada zahraničních ocenění, které hra v poslední době posbírala," uvedl předseda poroty ankety Česká hra roku Martin Bach.

Ocenění pro nejlepší hru pro mobilní telefony obdržel titul WarFriends od pražského studia About Fun. Tato multiplayerová akční hra je k dispozici zdarma na platformách iOS a Android a celosvětově ji pravidelně hraje několik miliónů hráčů.

Ceny Největší naděje a Nejlepší herní design si odnesla budovatelská strategie Mashinky, kterou vytvořil jediný vývojář Jan Zelený. Mashinky jsou k dispozici v takzvaném předběžném přístupu a hra ještě není zcela dokončená. Přesto se velmi dobře prodává a po světě má už desítky tisíc fanoušků.

Hrou s nejlepší vizuální stránkou byla v roce 2017 podle porotců nezávislá hra Under Leaves od dvoučlenného studia Circus Atos. Nominaci v kategorii Největší technologický přínos proměnila mobilní hra Shadowgun: Legends od Madfinger Games a hrou s nejlepším audio doprovodem se stal titul pro virtuální realitu Blue Effect od studia DiVR Labs.

Stejně jako v loňském roce i letos došlo k uvedení jedné osobnosti herního vývoje do Síně slávy českých her. Trojici herních vývojářů z 80. let, Františka Fuku, Tomáše Rylka a Miroslava Fídlera, doplnil Martin Klíma. Ten začínal u deskových her jako autor legendárního Dračího doupěte, v 90. letech vedl firmu Altar Interactive a nyní je jednou z hlavních osobností studia Warhorse, autorů úspěšného RPG Kingdom Come: Deliverance.

Organizace České hry vznikla v roce 2001 jako profesní sdružení domácích herních tvůrců a nadšenců z oboru elektronické zábavy. Jejím cílem je podporovat komunikaci a spolupráci mezi herními tvůrci, vzdělávat a motivovat začínající vývojáře a popularizovat českou a slovenskou herní tvorbu u nás i v zahraničí.

Témata:  počítačové hry atentát hra Attentat 1942

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.