Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejnebezpečnější počítačové viry? ˇVesko ohrožuje Adware.Agent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu opět vir na skrytou těžbu kryptoměn CoinMiner. Vážnou hrozbou jsou také programy na zobrazování nevyžádané reklamy. Dvě verze programů Adware.Agent obsadily druhé a třetí místo s celkovým podílem 12,4 procenta.

Podíl viru CoinMiner nicméně klesl proti předchozímu měsíci o 2,5 procentního bodu na 9,3 procenta. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

Potíže dělají dvě verze programů Adware.Agent. "Adwarem označujeme škodlivé aplikace, které uživatelům znepříjemňují práci nějakou nevyžádanou reklamní činností. Buď jde o vložené bannery na webových stránkách, neustále vyskakující okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Může jít ale také o požadavky na aktualizaci nebo stažení softwaru, kterými se vyznačuje JS/Adware.Agent.T," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Na čtvrté pozici je program DoublePulsar, který se loni v květnu podílel na šíření vyděračského programu WannaCry. DoublePulsar napadá počítače s neaktualizovanými Windows. Vyvinula ho americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a byl již několikrát zneužit ke kybernetickým útokům.

Témata:  počítačové viry počítače internet

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 14:59

Meghan Markle a princ Harry na koncertě Beyoncé: Tanečky, smích a něžná muchlovačka

Meghan Markle a princ Harry si to pořádně užili! Na koncertě Beyoncé v Los Angeles tančili, smáli se – a dokonce došlo i na sladkou muchlovačku, která ukradla show. Ale největší pozornost sklidil klobouk prince Harryho… a to, co se skrývalo uvnitř!

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.