Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejnebezpečnější počítačové viry? ˇVesko ohrožuje Adware.Agent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu opět vir na skrytou těžbu kryptoměn CoinMiner. Vážnou hrozbou jsou také programy na zobrazování nevyžádané reklamy. Dvě verze programů Adware.Agent obsadily druhé a třetí místo s celkovým podílem 12,4 procenta.

Podíl viru CoinMiner nicméně klesl proti předchozímu měsíci o 2,5 procentního bodu na 9,3 procenta. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

Potíže dělají dvě verze programů Adware.Agent. "Adwarem označujeme škodlivé aplikace, které uživatelům znepříjemňují práci nějakou nevyžádanou reklamní činností. Buď jde o vložené bannery na webových stránkách, neustále vyskakující okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Může jít ale také o požadavky na aktualizaci nebo stažení softwaru, kterými se vyznačuje JS/Adware.Agent.T," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Na čtvrté pozici je program DoublePulsar, který se loni v květnu podílel na šíření vyděračského programu WannaCry. DoublePulsar napadá počítače s neaktualizovanými Windows. Vyvinula ho americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a byl již několikrát zneužit ke kybernetickým útokům.

Témata:  počítačové viry počítače internet

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.