Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co může za nadměrné pití vína? Vědci přišli s překvapivou studií

Alkohol, ilustrační fotografie
Alkohol, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Cambridge - Za větší spotřebou vína může velikost sklenice, nikoliv její obsah. Zjistili to vědci z univerzity v Cambridge, když testovali požívání vína v baru.

Studie ukazuje, že došlo k nárůstu prodeje vína o 9,4 procent, když bar přešel na používání větších skleniček. Když naopak použili menší skleničky, tak nepozorovali žádné změny v prodeji. V průběhu 16 týdnů zkoušeli zákazníkům podávat víno z různých skleniček.

Není jasné, proč lidé pijí více, když mají sklenici větší. Jedna z možností by mohla být, že větší sklenice změní vnímání množství vína, což může vést k rychlejšímu pití a objednání více flašek. "Je ale zajímavé, že jsme neviděli opačný efekt, když jsme přešli na menší skleničky," řekla Rachel Pecheyová, vedoucí autorka studie.

Jedná se o podobné výsledky, které přinesli vědci u jídla. Velikost talíře a příborů ovlivňuje kolik toho lidé budou jíst. Také se ukázalo, že chuť k jídlu může ovlivnit i barva tácku.

Autoři nové studie tvrdí, že je potřeba dalšího testování, aby mohli potvrdit efekt větších sklenic na víno. Chtěli by toho využít a v budoucnu by se mohlo zavést maximální limit na velikost sklenic, čímž by se mohlo trochu omezit nadměrné pití.

Témata:  víno výzkum alkohol

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.