Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší přešlap NASA: Smazala nahrávku prvního přistání na Měsíci

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
Foto: NASA

Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci. Originální záznamy tak byly nedopatřením nadobro ztraceny. Digitálním „restaurátorům“ se nakonec podařilo záznam obnovit z televizního vysílání, které se dochovalo.

Pochybení přiznala americká vesmírná agentura v roce 2006. Přistání bylo v televizi přenášeno živě, zároveň se však nahrávaly záložní pásky pro případ, že by se něco během přenosu pokazilo. Protože se však nevyskytly žádné potíže, nebyly záložní pásky s originálním materiálem považovány za příliš důležité.

V osmdesátých letech byly pásky nejspíše magneticky vymazány a přehrány, což byl vcelku běžný postup používaný pro ušetření finančních prostředků. Na páskách nicméně nebyl zachycen filmový obraz jako takový, nýbrž jen vysílaný signál.

Vědci přesto věřili, že by právě s jeho pomocí mohli obnovit původní záběry ve vyšší kvalitě. Signál SSTV, který byl na páskách uložen, totiž svojí kvalitou výrazně převyšoval obraz, který mohli diváci vidět při přenosu na své obrazovky.

To rozpoutalo několikaletou honbu za originálními záznamy. Nakonec však zaměstnanci NASA museli přiznat, že byly nejspíše na vždy ztraceny. Na začátku osmdesátých let totiž agentura neměla dostatek kazet, na něž by mohla zaznamenávat data ze stále se zvyšujícího počtu satelitů, a opakovaně tak používala staré a již nepotřebné pásky.

Právě mezi nimi se pravděpodobně ocitly i ty zachycující misi Apolla 11 a první kroky Neila Armstronga po Měsíci. Poté, co NASA přijala skutečnost, že jsou pásky ztracené, řešilo se, jak zkvalitnit dostupné záznamy. Odborníci, kteří se specializují na digitální čištění nakonec využily dostupné televizní nahrávky a další materiály s jejichž pomocí záznamy „zrestaurovali“.

Tyto vyčištěné záběry byly zveřejněny NASA při příležitosti 40. výročí přistání na Měsíci. Oproti do té doby dostupným záběrům například došlo k navýšení kontrastu a omezení šumu.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Měsíc USA

Související

Aktuálně se děje

19. ledna 2025 11:29

VIDEO: Selhání lanovky ve Španělsku. Dvě dívky skončily na JIPce

Několik lyžařů se nevrátilo ze sobotního lyžování ve španělském resortu Astún v Pyrenejích ve zdraví. Podle aktualizovaných informací si selhání lanovky vyžádalo deset zraněných. U dvou žen je nutná intenzivní lékařská péče. Informovala o tom BBC. Středisko je momentálně po nešťastné události mimo provoz. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.