Zatím jde o první kolekci, další by však měly následovat vzápětí. Na únik upozornil bezpečnostní konzultant Troy Hunt s tím, že data pocházejí z různorodých zdrojů, může jich být až ke dvěma tisícům. Mluví se až o 87 gigabytech ukradených dat a hesel. Co je však ještě horší, hesla jsou k dispozici v prosté textové formě.

Hunt zaznamenal, že tento balíček je na prodej mezi komunitami hackerů. „Lidé si vezmou seznam, který obsahuje naše emailové adresy a různá hesla, a zkouší štěstí, zdali budou fungovat,“ popisuje celý proces. Úspěch tohoto postupu závisí na tom, jestli lidé používají stejné heslo hned v několika aplikacích.

Stále ještě není jasné, odkud přesně všechna data pochází. Naopak zcela zřejmé je, že jde o největší únik tohoto druhu v historii, který by měl uživatele internetu varovat před opakovaným použitím stejných hesel.

Podle všeho by se neměli obávat lidé, kteří používají emailové schránky provozované giganty, jako jsou Microsoft, Google, Apple nebo Amazon. Takové společnosti mají natolik promyšlené bezpečnostní systémy, že by k podobnému úniku dojít nemělo. Naopak problém může vyvstat právě u menších firem, které podobných standardů nedosahují.

Bezpečnostní konzultant Troy Hunt na své webové stránce zveřejnil seznam adres, která jsou součástí kolekce. Právě tam můžete zjistit, zdali nejste mezi postiženými. Změna hesla však není špatným nápadem ani v případě, že se na seznamu nenajdete. Jako preventivní opatření může spolehlivě posloužit prakticky kdykoliv.