Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme opravdu sami? Vědci ví, proč jsme nepotkali mimozemšťany

UFO
UFO
Foto: Pixabay

Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě existuje nějaký vyspělý život, proč se s námi mimozemšťané ještě nespojili? Právě na tuto otázku teď odpověděl britský částicový fyzik, výzkumný pracovník Královské společnosti, profesor na University of Manchester a držitel Řádu britského imperia Brian Cox. Informuje o tom server Express.

Cox tvrdí, že mimozemšťané s lidmi nenavázali kontakt, protože většina vyspělé civilizace se už stihla zabít. A nás to podle něj čeká také. Vědec je přesvědčen, že nakonec každá civilizace nakonec zabije sama sebe, což je důvod, proč žádné bytosti nezískali dominantní vliv ve vesmíru.

Profesor Cox zakládá svou argumentaci na takzvaném Fermiho paradoxu, který pokládá otázku, proč lidé dosud nenavázali kontakt s mimozemšťany.

V roce 1950 fyzik Enrico Fermi - tvůrce prvního jaderného reaktoru na světě - přišel s paradoxem, který říká, že vzhledem k věku a velikosti vesmíru je nadmíru jasné, že někde existuje civilizace mnohem vyspělejší než ta naše. Otázkou podle něj je, proč nás už tato společnost kontaktovala.

Mnoho vědců argumentuje, že jednou civilizace dosáhne určité velikosti, takže nakonec zabije sama sebe - a to buď prostřednictvím války s použitím pokročilých zbraní, nebo kvůli přírodní katastrofě. Cox na této teorii pracoval a prohlašuje, že právě to je důvod, proč jsme zatím nezískali žádný přesvědčivý důkaz o existenci mimozemšťanů.

„Jedním z řešení Fermiho paradoxu je, že není možné, aby existoval svět, který má sílu zničit sám sebe, takže potřebuje globální řešení spolupráce, aby se tomu zabránilo," řekl listu Sunday Times. „Je možné, že růst v oblasti vědy a techniky nevyhnutelně předstihne rozvoj politických odborných znalostí, což povede ke katastrofě."

„My bychom se k této pozici mohli blížit," varuje Cox.

Avšak jiní vědci s Fermiho paradoxem nesouhlasí a věří, že Země je první planeta v celém vesmíru, která hostí složitý život.

Vesmír existuje asi 13,8 miliardy let a současní lidé žijí asi jen 200 tisíc let - jen 0,00145 procenta této doby. Skupina vážených vědců přesto tvrdí, bychom ve skutečnosti mohli mít "velký náskok" a že vyspělé civilizace se nemusí objevit další bilion let. Podle této skupiny vědců je pak pravděpodobnější, že vyspělý život ve vesmíru vznikne někdy v budoucnu.

Témata:  vědci mimozemšťané / UFO

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 22:34

MS v hokeji 2025: Česko se postavilo Norsku, zdolalo ho 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.