Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Makakové jsou v době kamenné. Používají kamenné nástroje

Makak dlouhoocasý
Makak dlouhoocasý
Foto: Reprofoto YouTube

Bangkok - Makak dlouhoocasý v jednom ostrově v Thajsku přešel do doby kamenné a používá kamenné nástroje k ulehčení práce, ukazuje studie provedená vědci z univerzity v Oxfordu. Prý už je tak používají několik desetiletí.

"Zjistili jsme, že primáti s mnohem menším mozkem než lidé, mají inovativní způsoby toho, jak si sehnat potravu," řekl doktor Michael Haslam, vedoucí studie. "Makakové na ostrově sestupují na břeh, kde si hledají ideální kameny, které pak používají jako nástroje," dodal.

Z dálky na lodi strávil Haslam stovky hodin pozorováním makaků. Kameny makakové používají k zabíjení mořských šneků, krabů, ale i k rozbití tvrdé skořápky u ořechů. Dokonce používají balvany k drcení ústřic.

Jakmile si makak našel ideální kámen, tak si ho nechával jako nástroj a zbraň na další úlovky a nálezy. Průměrně stejný kámen použili na devět jídel, jeden makak ale jedl 63 ústřic pomocí stejného kamenného nástroje.

Když se vědci šli podívat na kameny, tak je překvapilo, že jsou vytvarované a vysekané buď do špičky, nebo do velké rovné plochy. Také objevili skládku, kde makakové odkládali rozbité a použité kameny, informuje server Sci News.

Témata:  opice doba kamenná

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.