Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Makakové jsou v době kamenné. Používají kamenné nástroje

Makak dlouhoocasý
Makak dlouhoocasý
Foto: Reprofoto YouTube

Bangkok - Makak dlouhoocasý v jednom ostrově v Thajsku přešel do doby kamenné a používá kamenné nástroje k ulehčení práce, ukazuje studie provedená vědci z univerzity v Oxfordu. Prý už je tak používají několik desetiletí.

"Zjistili jsme, že primáti s mnohem menším mozkem než lidé, mají inovativní způsoby toho, jak si sehnat potravu," řekl doktor Michael Haslam, vedoucí studie. "Makakové na ostrově sestupují na břeh, kde si hledají ideální kameny, které pak používají jako nástroje," dodal.

Z dálky na lodi strávil Haslam stovky hodin pozorováním makaků. Kameny makakové používají k zabíjení mořských šneků, krabů, ale i k rozbití tvrdé skořápky u ořechů. Dokonce používají balvany k drcení ústřic.

Jakmile si makak našel ideální kámen, tak si ho nechával jako nástroj a zbraň na další úlovky a nálezy. Průměrně stejný kámen použili na devět jídel, jeden makak ale jedl 63 ústřic pomocí stejného kamenného nástroje.

Když se vědci šli podívat na kameny, tak je překvapilo, že jsou vytvarované a vysekané buď do špičky, nebo do velké rovné plochy. Také objevili skládku, kde makakové odkládali rozbité a použité kameny, informuje server Sci News.

Témata:  opice doba kamenná

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.