Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa společně s Ruskem vyletěla k Marsu, sonda bude hledat stopy života

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Astana - Rudá planeta Mars již dlouhou dobu inspiruje a udivuje vědce i běžné obyvatele Země. Ačkoliv se s jeho průzkumem již začalo, je stálo mnoho, co o našem vesmírném sousedovi nevíme. Evropa a Rusko nyní společně odstartovaly misi, která si klade za cíl prozkoumat metan v atmosféře Marsu. Informoval o tom server BBC.

Dnes dopoledne odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ruská raketa, která by měla do vesmíru vynést družici s názvem ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Sonda má podle serveru za cíl zjistit, zda pochází metan v atmosféře Marsu z geologického zdroje, či zda ho produkují mikroby.

Sonda by se měla dostat na orbitu Marsu zhruba ve výšce 400 km, kde bude zkoumat plyny v atmosféře planety. Ačkoliv je metan v atmosféře zastoupen pouze ve velmi malé míře, je jeho přítomnost pro vědce překvapivá. Mohla by totiž znamenat jak vodní aktivitu pod povrchem, tak přítomnost mikroorganismů.

Cesta sondy bude trvat přibližně sedm měsíců. Pokud bude úspěšná, měla by ji následovat cesta vesmírného vozítka, které by prozkoumalo povrch. To by mělo v ideálním případě svou cestu na Mars zahájit v roce 2018, ačkoliv vědci očekávají, že by se start roveru mohl posunout až na rok 2020.

Témata:  vesmir Mars 1

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.