Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína vypustila do vesmíru raketu generace Dlouhý pochod 7

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Peking - Čína v sobotu poprvé vypustila do vesmíru svou raketu nové generace Dlouhý pochod 7.

Start se uskutečnil z nového kosmodromu na jihu země. Dnes odpoledne na Zemi přistál experimentální návratový modul, který s sebou raketa vynesla do vesmíru, informovala agentura AP.

Raketa Dlouhý pochod 7 využívá nového typu paliva, které je údajně méně škodlivé pro životní prostředí. Úspěšná zkouška s návratem modulu ve stanovenou dobu na stanoveném místě v poušti v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko znamená, že Čína může pokračovat v přípravách na letošní vypuštění experimentální laboratoře Tchien-kung 2, které se uskuteční zřejmě v září.

Dvoustupňová středně velká raketa Dlouhý pochod 7 dokáže vynést náklad až 13,5 tuny na nízkou oběžnou dráhu, což je 1,5krát větší zátěž, než zvládly dosavadní čínské rakety. Předpokládá se, že bude hlavní nosnou raketou pro budoucí čínské vesmírné mise.

Podle AP má Čína letos v plánu provést celkem 20 různých vesmírných misí. Patří mezi ně i přistání lodi Šen-čou 11 na laboratoři Tchien-kung 2, kde dva čínští kosmonauti stráví několik dní.

Témata:  Čína vesmir

Související

Aktuálně se děje

10:12

Aktuální počasí: Nebezpečí ledovky ještě nepominulo, upozornili meteorologové

V Česku se stále může lokálně tvořit ledovka, varovali meteorologové v neděli dopoledne. Potíže mohou nastat v některých oblastech či na konkrétně zmíněných silnicích, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.