Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dokážou nás ovlivňovat slova? Studie i po dvaceti letech stále překvapuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Paříž - V roce 1996 zveřejnil Journal of Personality and Social Psychology studii, která ukazuje, jak aktivace stereotypů zakořeněných v našem mozku slovy podvědomě vede k určitému jednání.

Je to stará studie, letos už slaví dvacáté výročí. Ukazuje sílu slov, nikoli tu, která přesvědčuje, zraňuje či dojímá, ale onu brutální sílu, která působí - aniž bychom si toho povšimli - na náš fyzický stav, píše francouzský Le Monde.

Jde o studii tří vědců z Newyorské univerzity. Pokusné osoby neměly ponětí, co se ve skutečnosti testuje. V rámci údajného zjišťování slovní zásoby tak vědci vyzvali 30 studentů, aby vytvořili věty ze slov, která jim byla dána k dispozici.

Kontrolní skupina dostala neutrální slova, zatímco skutečně testovaná skupina pracovala se slovy spojenými s americkými stereotypy týkajícími se starých lidí (například: starý, sám, šedý, zdvořilý, přísný, moudrý, důchodce atd.), ale záměrně neměla k dispozici slova evokující pomalost. Každý účastník studie měl s danými slovy vytvořit gramaticky správnou větu. Poté měl opustit budovu.

Teprve teď nastalo to nejzajímavější

Student opustil místnost a ušel po chodbě 9,75 metru, aniž na okamžik pomyslel na to, že jeho kroky někdo měří. Sotva došel k výtahu, připojil se k němu experimentátor a zeptal se ho, zda si všiml, že slova, s nimiž pracoval, se všechna týkala stáří a zda si myslí, že to může ovlivnit jeho chování. Pouze ve dvou případech byla odpověď záporná.

Osoby z kontrolní skupiny potřebovaly v průměru 7,3 vteřiny, aby ušly daný úsek, zatímco osoby "naočkované" slovy o stáří na to potřebovaly v průměru o vteřinu více (8,28 vteřiny). Byla to náhoda?

"Způsob, jakým aktivovaný stereotyp ovlivňuje chování, závisí na stereotypu samém, nikoli na slovech, která sloužila jako stimul. Přestože se při pokusu nepracovalo s žádným slovem vyjadřujícím čas nebo rychlost, výsledky studie naznačují, že stimuly aktivovaly stereotypy týkající se starých osob uložené v paměti a že účastníci studie pak jednali v souladu s aktivovaným stereotypem," uvedli vědci. Zjednodušeně řečeno: Studenti, kteří podvědomě přemýšleli o starých lidech, začali kráčet tempem osob třetího věku.

Témata:  vědci život lidé

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí se o víkendu ochladí. Teploty spadnou až k nule

Příští víkend už nebude panovat teplé počasí, jako v tom uplynulém. Denní teploty se naopak propadnou až na jeden stupeň, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Zlepšete vzhled své motorky: Inovativní plasty a jejich využití

Vzhled motorky je pro mnohé majitele velmi důležitý. Nejde jen o estetiku, ale také o funkčnost a trvanlivost jednotlivých dílů. Moderní motocykly čelí různým výzvám, a proto se stále více přistupuje k inovativním materiálům, které zajišťují nejen lepší vzhled, ale také větší odolnost. Plasty na motorku hrají klíčovou roli při těchto vylepšeních. V následujícím článku se podíváme na výhody plastových dílů, jejich inovace a to, jak správně vybírat a udržovat plastové součásti vaší motorky.