Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladá planeta obíhá kolem tří sluncí. Prší na ní kapky železa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Tucson – Na této planetě by vás brzy přestaly bavit východy a západy slunce, protože každý den byste viděli tři slunce. A pokud by vám ani to nevadilo, tak neustálé denní světlo určitě ano. Vítejte na planetě HD 131399Ab.

Nachází se asi 340 světelných let od Země v souhvězdí Kentaura a patří mezi mladší planety. Je stará „pouze" 16 milionů let. Jedná se o jednu z nejmladších exoplanet mimo naši sluneční soustavu. Oběžná dráha planety je zdaleka největší ve známém vesmíru u více hvězdných soustav. A překvapivě je stabilní, řekl vědci ve studii pro časopis Science.

Normální bývá, že gravitace z jiných sluncí způsobuje, že je oběžná dráha nestabilní a může být planeta vytlačena z cesty. To se zde ale neděje. Kolem hlavního slunce planeta obíhá pro nás neuvěřitelných 600 let, a jelikož byla objevena teprve před rokem, vědci viděli zatím jen zlomek eliptické oběžné dráhy.

Život na planetě je velmi nepravděpodobný, už jen kvůli teplotám přesahující 500 stupňů Celsia, kapalná voda na planetě také není a co hůř, prší tam kapky tekutého rozžhaveného železa. Je ale velmi podobná Jupiteru, což by mohlo znamenat, že pokud má planeta měsíce, tak by se na některém z nich mohl vyskytovat život.

Témata:  vesmir

Související

Aktuálně se děje

10:49

Max Verstappen se stal počtvrté šampionem: V Las Vegas vyhrál George Russell

Max Verstappen si zajistil již čtvrtý titul mistra světa Formule 1 v řadě, a to s předstihem tří závodů před koncem sezóny. Velkou cenu Las Vegas ovládl George Russell, který předvedl dominantní výkon a zvítězil stylem start-cíl. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega Lewis Hamilton a třetí skončil Carlos Sainz s Ferrari.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.