Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skončí brzy testování na zvířatech? Vědci možná přejdou na "člověka"

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington – Věda a medicína neustále postupují kupředu. Velké průlomy by ale často nebyly možné bez předchozího testování na zvířatech. To by se podle amerických vědců mohlo brzy změnit. Více informací přinesl server Science Alert.

Linda Griffithová z Massachusettského technologického institutu (MIT) pracuje na projektu vytvoření počítačového čipu, který by obsahoval komplexní informace o lidských orgánech a lidském těle. Čip samotný je většinou průhledný a obsahuje miniaturní kanálky a membrány s lidskými buňkami.

Jednalo by se tak v podstatě o „člověka na čipu", kterého by bylo možné používat pro simulaci účinku nových léčiv či lékařských postupů na různé lidské orgány. Takovéto čipy by navíc nejenže mohly nahradit testování na zvířatech, ale byly by i užitečnější a přesnější.

Umožnily by například i testování imunoterapií pro léčbu rakoviny, které na zvířatech otestovat nelze, jelikož jsou zaměřeny na konkrétní lidské proteiny. Testování by navíc bylo mnohem přesnější, protože by odpovídalo lidskému organismu.

Server podotýká, že MIT není jedinou univerzitou, kde k vývoji podobných čipů dochází. Ačkoliv se uvedení do běžné praxe zřejmě ještě chvíli nedočkáme, podle serveru je výzkum této technologie již ve velmi pokročilé a nadějné fázi.

Témata:  univerzity zvířata vědci

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 17:58

Rok, co se nevrátil z projížďky. Petra Svoboda připomněla zesnulého manžela

Neděle patřila maminkám, ale Petra Svoboda hned v pondělí připomněla tragicky zesnulého otce svého mladšího potomka, syna Eduarda. Manžel moderátorky Ondřej Křivka přišel před rokem o život při dopravní nehodě. Tvář zpravodajství na Nově mu věnovala dojemný vzkaz a prozradila, kde lidé najdou nové pietní místo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.