Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejmenší pevný disk na světě je okem neviditelný

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Amsterodam – Technologický vývoj a pokrok se zdá být téměř nezastavitelný a lidé tak již nejsou překvapeni tím, že se technologie stále zlepšují a zmenšují. Unikátní kousek se ale nyní povedl vědcům z nizozemské Delftské technologické univerzity, kteří vytvořili nejmenší pevný disk na světě. Informoval o tom server Science Alert.

Vědci se inspirovali proslovem slavného fyzika Richarda Feynmana, který již v roce 1959 předpovídal, že by jednoho dne mohly být atomy používány k ukládání informací. A přesně to vědci provedli – do atomů chlóru zanesli část Feynmanova proslovu.

Jejich miniaturní pevný disk má rozměry pouhých 96x126 nm (nanometrů) a má úložný prostor 1 kB. To sice v dnešní době není mnoho, efektivita úložného prostoru na rozměry disku je ale 500krát lepší než u dnešních pevných disků.

Sander Otte, vedoucí celého výzkumu, podotkl, že by tato hustota uložených informací teoreticky umožnila, aby byly veškeré knihy, které kdy lidé napsali, zaznamenány na ploše o velikosti poštovní známky.

K zápisu informací vědci použili řádkovací tunelový mikroskop (STM), s pomocí kterého úspěšně uspořádali atomy chlóru na měděné destičce do bloků o 64 bitech, které fungují podobně jako QR kódy.

Jedná se ale o technologii v zárodcích své existence. Tato paměť zatím může existovat pouze v čistém vakuu a při teplotě -196 stupňů Celsia. I tak se ale jedná o velký krok směrem k dalšímu zefektivnění využívání místa v moderních technologiích.

Témata:  počítače vědci

Související

Aktuálně se děje

11:34

Jak extrémní počasí devastuje svět? Z domovů byly vyhnány desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.