Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celosvětový odbyt mobilů v letošním roce klesne o 3,5 procenta

Mobily
Mobily
Foto: Pixabay

Celosvětový odbyt chytrých telefonů v letošním roce klesne o 3,5 procenta na 1,31 miliardy přístrojů. Ve své nové prognóze to předpověděla výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Zhoršila tak svůj dřívější výhled, který počítal s růstem odbytu smartphonů, a to o 1,6 procenta.

"Odvětví chytrých telefonů čelí rostoucím problémům na mnoha frontách," uvedla Nabila Popalová z IDC. Poukázala například na slábnoucí poptávku, inflaci, geopolitické napětí a přetrvávající výpadky v dodavatelském řetězci. "Mnohem větší je ale dopad koronavirových uzávěr v Číně," upozornila. "Tyto uzávěry zasáhly globální poptávku a zároveň i nabídku," dodala.

IDC nicméně předpokládá, že letošní pokles odbytu bude jen přechodný a že trh se pak zotaví. Firma také předpověděla, že ve druhé polovině letošního roku poleví problémy kolem dodávek polovodičů.

V příštím roce by se podle Popalové měl odbyt chytrých telefonů zvýšit o pět procent, pokud se neobjeví žádné nové problémy. Průměrný roční růst v pětiletém období do konce roku 2026 by měl podle IDC dosáhnout 1,9 procenta.

Nejvýraznější pokles odbytu smartphonů letos podle IDC vykáže střední a východní Evropa, a to o 22 procent. V Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě, odbyt podle odhadu klesne o 11,5 procenta.

Témata:  mobily

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.