Dragon přistál na orbitálním komplexu s celkem 3,3 tuny nákladu. Stalo se tak přibližně 40 hodin poté, co loď ve čtvrtek večer SELČ vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Nový vylepšený první stupeň rakety svůj první let zakončil úspěšným návratem na jednu ze dvou přistávacích plošin firmy SpaceX plujících v Atlantickém oceánu.

"Bylo to skvělé přiblížení a bylo úžasné sledovat, jak přilétá. A jsme rádi, že je tady,“ řekl astronaut NASA Shane Kimbrough letovým dispečerům po úspěšném spojení Dragonu s ISS. Šlo o teprve druhé automatické připojení vylepšené zásobovací lodi Dragon ke stanici bez pomoci astronautů. Ti obvykle vesmírné kamiony po přiblížení zachytávají robotickým ramenem Canadarm2 a pak je připojují.

Na Mezinárodní vesmírné stanici nyní kotví dvě lodi SpaceX. Kromě nákladního Dragonu, který přistál dnes, je tam i pilotovaná loď Crew Dragon Endeavour. Ta na ISS dopravila v dubnu čtyřčlennou posádku - dva zástupce NASA Megan McArthurovou a Shanea Kimbrougha, jejich japonského kolegu Akihika Hošideho a Francouze Thomase Pesqueta, zastupujícího Evropskou kosmickou agenturu (ESA).

Nové solární panely, z nichž první dva dorazily na ISS dnes, budou součástí nového systému, který pomůže zlepšit zásobování orbitálního komplexu energií. Dalších pět dvojic panelů dorazí v následujících měsících. S instalací první dvojice začnou astronauti Kimbrough a Pesquet při dvou směnách vně stanice stanovených na 16. a 20. června.

Podle představitele NASA Joela Montalbana po červencovém návratu nákladního Dragonu na Zemi se k jeho nynějšímu dokovacímu portu přemístí loď Endeavour. Tím se uvolní port na modulu Harmony, k němuž by se měla připojit při opakovaném testovacím letu, zatím bez posádky, nová loď Starliner společnosti Boeing. Její start je stanovený na 30. července.