Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX chystá průlom v oblasti polárního průzkumu

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Americká technologická společnost SpaceX plánuje průlom v oblasti polárního průzkumu s první vesmírnou misí s lidskou posádkou nad zemskými póly. Tento soukromý let pod vedením kryptografického podnikatele by se měl uskutečnit ještě letos. 

Mise nazvaná „Fram2“ – podle škuneru polární expedice z 19. století – bude trvat tři až pět dní. Čínský podnikatel Čchun Wang, průkopník v oblasti bitcoinu a zakladatel společností „f2pool“ a „Stakefish“, si misi zakoupil za nezveřejněnou částku.

K Wangovi se připojí tři polární experti: norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice v oblasti robotiky Rabea Roggeová a australský polární dobrodruh Eric Philips. Tento projekt představuje další krok leteckého průmyslu do oblasti soukromé vesmírné turistiky, která se v USA rychle rozvíjí.

"Od návrhu mise, přes plánování a trajektorii až po výběr posádky - vše zorganizoval zákazník. Před našima očima se odvíjí nová kapitola ve výzkumu vesmíru," uvedl Wang, který se narodil v Číně, ale má maltské občanství.

Družice již dříve přelétly přes póly, ale dosažení těchto oblastí může vyžadovat více energie kvůli rotaci Země, a také radiace může představovat problém, uvedl astrofyzik Jonathan McDowell.

"Dosud nejvyšší sklon dosažený během letu člověka do vesmíru měla sovětská mise Vostok 6, a to 65 stupňů," uvádí se na webové stránce mise. Póly nejsou viditelné z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Pro tuto misi bude použita kapsle Dragon vybavená pozorovací kupolí. Podle SpaceX poletí ve výšce 425 až 450 kilometrů. Posádka plánuje provést výzkum, včetně pořízení prvních rentgenových snímků ve vesmíru.

Témata:  Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.