Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX chystá průlom v oblasti polárního průzkumu

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Americká technologická společnost SpaceX plánuje průlom v oblasti polárního průzkumu s první vesmírnou misí s lidskou posádkou nad zemskými póly. Tento soukromý let pod vedením kryptografického podnikatele by se měl uskutečnit ještě letos. 

Mise nazvaná „Fram2“ – podle škuneru polární expedice z 19. století – bude trvat tři až pět dní. Čínský podnikatel Čchun Wang, průkopník v oblasti bitcoinu a zakladatel společností „f2pool“ a „Stakefish“, si misi zakoupil za nezveřejněnou částku.

K Wangovi se připojí tři polární experti: norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice v oblasti robotiky Rabea Roggeová a australský polární dobrodruh Eric Philips. Tento projekt představuje další krok leteckého průmyslu do oblasti soukromé vesmírné turistiky, která se v USA rychle rozvíjí.

"Od návrhu mise, přes plánování a trajektorii až po výběr posádky - vše zorganizoval zákazník. Před našima očima se odvíjí nová kapitola ve výzkumu vesmíru," uvedl Wang, který se narodil v Číně, ale má maltské občanství.

Družice již dříve přelétly přes póly, ale dosažení těchto oblastí může vyžadovat více energie kvůli rotaci Země, a také radiace může představovat problém, uvedl astrofyzik Jonathan McDowell.

"Dosud nejvyšší sklon dosažený během letu člověka do vesmíru měla sovětská mise Vostok 6, a to 65 stupňů," uvádí se na webové stránce mise. Póly nejsou viditelné z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Pro tuto misi bude použita kapsle Dragon vybavená pozorovací kupolí. Podle SpaceX poletí ve výšce 425 až 450 kilometrů. Posádka plánuje provést výzkum, včetně pořízení prvních rentgenových snímků ve vesmíru.

Témata:  Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

6:00

Jarní počasí začne ustupovat létu. Meteorologové nabídli novou dlouhodobou předpověď

Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.