Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K ISS míří vesmírný kamion Dragon, část rakety Falcon 9 se zdárně vrátila

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral dnes odstartovala Raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která má dopravit zásoby k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom soukromá kosmická společnost Space X na svém webu. Celkem 18. zásobovací let v režii firmy vlastněné miliardářem Elonem Muskem by měl u stanice přistát v sobotu. Posádce ISS veze přes dvě tuny zásob a výzkumného materiálu.

Falcon 9 s modulem vyrazil z floridského vesmírného střediska ve čtvrtek 18:01 místního času (dnes minutu po půlnoci SELČ). Modul Dragon, který raketa vynesla na oběžnou dráhu, veze náklad k ISS již potetí, celkově však firma na zásobovací cestu placenou Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) vyslala své stroje již poosmnácté. V rámci současného kontraktu by mělo proběhnout celkem 20 letů.

První stupeň rakety zajišťující první nejkratší část letu se zhruba devět minut po startu dostal zpět do přistávací zóny Mysu Canaveral.

Falcon 9 booster has landed on Landing Zone 1! pic.twitter.com/GWkUKgceSU

— SpaceX (@SpaceX) July 25, 2019

Přibližně ve stejnou chvíli se od lodi oddělil i druhý stupeň rakety, který ji vynesl na oběžnou dráhu. Nyní již let zajišťují motory lodi.

K ISS bude Dragon přichycen pomocí robotického ramene a u stanice setrvá od soboty čtyři týdny, aby z něj mohla posádka stanice vyložit zásoby nutné k životu či materiál na vědecké experimenty. Na závěr zpáteční cesty by měl přistát u pobřeží v Tichém oceánu.

Témata:  Dragon Space-X ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir raketa Falcon 9

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.