Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Facebook prohrál u německého soudu spor o používání pseudonymů

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Americká společnost Facebook - nyní Meta Platforms - prohrála u německého soudu spor o používání pseudonymů na své sociální síti. Soudní rozhodnutí se ale vztahuje pouze na ty uživatele, kteří jsou ke službě už dlouho přihlášeni. Vyplývá to z rozsudku Spolkového soudního dvora (BGH).

Facebook v roce 2018 pozastavil účty muže a ženy, protože jejich vymyšlená jména porušovala jeho uživatelské podmínky. Firma se jich předtím zeptala, zda pod těmito jmény vystupují i ve svém skutečném životě, oni řekli že ne, ale jméno si změnit odmítli. Soud nyní rozhodl, že firma na zablokování neměla právo, a změnil tak výrok nižšího soudu v Mnichově.

Rozhodnutí BGH se ale nevztahuje na novější případy, protože se mezitím změnil zákon. Soud se řídil starším německým zákonem o telemédiích, který ukládá poskytovatelům povinnost umožnit využívání jejich služeb "anonymně nebo pod pseudonymem, pokud je to technicky možné a rozumné“.

Od května 2018 ale v Evropské unii platí nový zákon o ochraně údajů, který je německému právu nadřazen. A ten takové ustanovení výslovně neobsahuje, uvedla agentura DPA.

Aktuální podmínky používání Facebooku mimo jiné uvádějí, že uživatelé by měli používat stejné jméno, jaké mají v běžném životě. Toto pravidlo má omezit projevy nenávisti a šikanu, napsal týdeník Die Zeit.

Témata:  Facebook

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.