Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

T-Mobile se ráno potýkal s výpadkem mobilních služeb

T-Mobile
T-Mobile
Foto: EuroZprávy.cz

Operátor T-Mobile měl dnes ráno celorepublikový výpadek svých mobilních služeb. Někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty i voláním. Příčinou mohl být hackerský DDoS útok, řekla ČTK mluvčí společnosti T-Mobile Zuzana Netolická.

Výpadek trval zhruba 12 minut, než operátor problém odstranil. Poté začal postupně zprovozňovat mobilní vysílače, takže klienti byli bez signálu delší dobu. Některé služby mohou mít stále problémy.

"Výpadek v pondělí ráno v mobilní síti se týkal celé republiky, trval zhruba 12 minut. Příčina se vyšetřuje, jednou z možných verzí je i DDoS útok. Vysílače do provozu nabíhaly řízeně postupně, proto zákazníci mohli zaznamenat potíže ještě i v pozdějším čase. Na dílčích opravách se stále intenzivně pracuje," uvedla Netolická.

Podle serverů Lupa.cz nebo Novinky.cz si lidé stěžovali na nedostupnost služeb T-Mobile zhruba od 08:30.

DDoS útoky spočívají v tom, že hackery ovládané počítače velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Útoky je možné si objednat na internetu. Nedávno jim čelily například České dráhy, skupina Vltava Labe Media, některá letiště nebo portál veřejné správy.

Rozsáhlé výpadky služeb měl operátor T-Mobile i jeden den v červnu. Stejně jako nyní měli zákazníci problémy s mobilními daty i voláním a nemohli se dovolat na zákaznickou linku, vedle toho se ale nedostali ani na web firmy nebo nespustili aplikaci. Společnost následně oznámila, že čelila kybernetickému útoku.

T-Mobile je s 6,3 milionu zákazníků největším mobilním operátorem na trhu a svou sítí páté generace pokrývá 21 procent obyvatel ČR. Firma patří do mezinárodní skupiny Deutsche Telekom.

Témata:  T-Mobile

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy