Edvard Beneš

Edvard Beneš

Na soše Edvarda Beneše v Praze se objevil hanlivý nápis, případ řeší policie

Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Policie o tom dnes informovala na twitteru, po pachateli pátrá. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se nápis na soše objevil nejspíš v noci na dnešek. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) čin odsoudil.

Ilustrační foto

Odsun sudetských Němců: Byl spravedlivý a měly by Benešovy dekrety dál platit?

Domov

Poválečný odsun sudetských Němců z Československa považuje za spravedlivý 41 procent Čechů. Opačný postoj zaujímá 38 procent lidí a zbytek nemá na věc názor. Klesá podíl těch, kdo odsun hodnotí jako spravedlivý, a rovněž ubývá lidí přesvědčených o tom, že by takzvané Benešovy dekrety měly nadále platit.

Ilustrační foto

"Benešovy dekrety musí pryč!" Sudetský Němec posílá Čechům emotivní vzkaz

Svět

Jako doma se osmasedmdesátiletý Horst Franz Hippmann cítí mezi tradičním chebským krojem, západočeským porcelánem a fotkami zdejších lázní. Předměty v sudetoněmeckém muzeu v bádensko-württemberském Bönnigheimu pro něj totiž představují důležité spojení s oblastí, kde prožil část dětství, ale musel ji jako sudetský Němec po druhé světové válce spolu s rodiči opustit.

Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa

Čím se živili zakladatelé Československa?

Domov

Není pochyb o tom, že vznik Československa je zásluhou především dvou osob. Tomáše Garrigue Masaryka a jeho pobočníka Edvarda Beneše. Oba jsou známí svým působením v politice, zastáváním prezidentského postu a určováním politického kurzu 1. republiky na našem území. Již méně se ví, čím se oba muži živili před tím, než obsadili klíčové vládní posty. Odpověď není složitá, oba pracovali jako filozofové.

svobodní zednáři

Revue

Svobodní zednáři ovládali 1. republiku? Edvard Beneš k nim měl velmi blízko

Svobodné zednářství je oblíbeným terčem nejrůznějších konspiračních teorií. Nicméně tato organizace reálně existovala a těší se dlouhé historii, která je vskutku zahalena rouškou tajemství, ale jedná se reálný historický fenomén s nesmazatelnou stopou v českých a především v československých dějinách. Se založením 1. republiky se dočkalo Svobodné zednářství největšího rozmachu a členem lóže se stal i pozdější prezident Edvard Beneš.

Beneš, Edvard

Pomohl Beneš komunistům k moci?

Domov

Praha - Abdikace prezidenta Edvarda Beneše, kterou podepsal 2. června 1948 (oficiálně bylo jeho rozhodnutí oznámeno 7. června), je dodnes vnímána rozporuplně. Především proto, že s ní dlouho váhal. Demokratický prezident Beneš totiž byl nucen stvrdit převzetí moci komunistickou stranou v čele s Klementem Gottwaldem a svým setrváním ve funkci dodával komunistickému puči zdání legitimity.

Česká republika

Kramářova nebo Benešova vila budou kvůli výročí častěji přístupné veřejnosti

Domov

Praha - Podstatně častějším otevřením svých historických budov se ve zbytku roku zapojí úřad vlády do oslav připomínajících 100. výročí vzniku Československa. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Kramářovu vilu v Praze a Benešovu vilu v Sezimově Ústí mohou zájemci navštívit až do října pravidelně každý víkend, zpřístupněny budou i Hrzánský a Lichtenštejnský palác i Strakova akademie, kde se konají zasedání kabinetu.

Na první pohled absurdní srovnání, některé rysy jsou však až děsivě podobné.

Komentář: Drobná paralela by tu byla. Co má společného dnešek s únorem 1948?

Domov Komentář

KOMENTÁŘ MIROSLAVA HORKÉHO – V neděli si Česko (s výjimkou prezidenta, premiéra, předsedy a místopředsedů Poslanecké sněmovny, předsedy Senátu) připomnělo únorové události roku 1948. Převzetí moci tehdejší KSČ se událo ve společenské a politické atmosféře, která se v mnohém podoba i dnešnímu dění. O jakou atmosféru šlo (jde)?

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.