letecká nákladní doprava

Bristol Brabazon

Bristol Brabazon měl být létající palác. Skončil naprostou katastrofou

Technika

Už v roce 1942 se Britové chystali na konec války. Chápali, že budoucnost cestování je ve vzduchu a tak ustanovili komisi, která měla naplánovat budoucnost letecké dopravy nad celým britským impériem. V jejím čele stál bývalý ministr John Theodore Cuthbert Moore Brabazon, 1. baron Brabazon z Tary. Nikdo netušil, jak dalekosáhlé následky budou doporučení komise mít a k jak velké hospodářské katastrofě povedou.

Saunders-Roe Princess

Britská Princezna slibovala absolutní luxus ve vzduchu. Byl to ale absolutní krach!

Technika

Roku 1943 začínalo být jasné, že nacistické Německo bude brzy poraženo. Britové proto začali plánovat mírovou výrobu. V ní hrál prim letecký průmysl. Impérium potřebovalo rychlé a spolehlivé spojení a firma Saunders-Roe viděla budoucnost letectví v létajících člunech. Hůře se v odhadu vývoje firma splést nemohla. Saunders-Roe Princess byl skutečně smutnou leteckou kapitolou.

Dornier Do X

Dornier Do X: Největší dopravní letadlo světa 20. let skončilo neslavně

Technika

Po i. světové válce byl německý průmysl a vývoj značně omezen Versaillskou smlouvou. Ta Německu zakazovala i vyvíjet a vyrábět velká letadla. Němci se však naučili mezinárodní sankce dokonale obcházet, a proto se v roce 1925 mohli pustit do stavby největšího dopravního letadla na světě. Létající člun Dornier Do X měl být první linkovým letounem schopným spojit Ameriku s Evropu. Vše však skončilo neslavně.

Aktuálně se děje

25. července 2024 17:00

Šéfka EK vyzvala státy, aby nominovaly na eurokomisaře i ženy. Česko navrhlo jen Síkelu

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek zaslala české vládě dopis, v němž opět vyzvala, aby státy nominovaly na eurokomisaře jak muže, tak i ženu. Uvedl to úřad vlády na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy