technika

JF-17 Thunder

Už to není vtip! Pákistánský Hrom je vážnou konkurencí západních stíhaček

Rozvoj Asie jde mílovými kroky vpřed a mnohé země, které byly podceňovány a často spoléhaly na dovoz zahraniční techniky se dnes spoléhají na vlastní techniku, která je na špičkové úrovni. Takový je i případ Pákistánu. Země, která byla závislá na dovozu letecké techniky má dnes stroj, který je konkurencí legendární F-16. A svět má z CAC/PAC JF-17 Thunder respekt.

Great Eastern

Technika

Největší loď své doby stíhala jedna katastrofa za druhou. Byla skutečně prokletá?

V polovině 19. století Británie vládla oceánům. Korunu všemu měla dát loď, která s měla vymykat všem tehdejším měřítkům, a dokonce dnes by vynikala svojí velikostí. Konstrukce se chopil jeden z tehdejších největších inženýrů Isambard Kingdom Brunel. Parník Great Eastern se měl stát vrcholem jeho celoživotní práce. Loď se skutečně do dějin zapsala. Stálo to však až příliš mnoho životů. Mezi její oběti se řadí z části i Brunel.

Sojuz (kosmická loď)

Smrt prvního kosmonauta Komarova zavinila politika. Shořel při návratu domů

Technika

Kosmické závody v 60. letech 20. století gradovaly a obě vesmírné mocnosti se pokoušely trumfnout v prvenstvích jedna druhou. Bohužel, se v mnoha případech nehledělo na bezpečnost, a překonat soupeře v kosmických závodech bylo důležitější než životy. Největší bezohlednost nad životy svých kosmonautů v tomto ohledu prokázalo sovětské vedení.

FMA IAe 33 Pulqui II

Zapomenutá historie: Jak nacisté pomohli Argentině stát se špičkou ve vývoji tryskáčů?

Technika

V době po 2. světové válce se Argentině mimořádně dařilo. Její ekonomika rostla raketovým tempem a země rychle bohatla. Prezident Juan Perón, který se k moci dostal k moci v roce 1946, toho chtěl využít a z Argentiny chtěl udělat „USA Jižní Ameriky“. Zahájil celou řadu programů, které zemi měly posunout dál. Jedním z nich byl i vývoj vlastních proudových letadel. Aby šlo vše rychleji, neváhal se obrátit na bývalé nacisty, kteří již své zkušenosti s tou technologii měli.

Helwan HA-300

Poslední stíhačka od Messerschmitta měla skutečně pestrou historii plnou zvratů

Technika

Willy Messerschmitt patřil ke skutečným průkopníkům a géniům letectví. Jeho Bf 109 ovládla na začátku války nebe a byla páteří Luftwaffe až do konce války. Me 262 se stal první bojově nasazenou tryskovou stíhačkou na světě. Nebylo divu, že po 2. světové válce se z nacistické konstrukční hvězdy stala persona non grata a byl odsouzen za kolaboraci na dva roky do vězení. Navíc Německo mělo až do roku 1955 zakázáno vyrábět a konstruovat bojová letadla.

tank SOMUA S-35

Technika

Francouzi měli nejlepší tank. Proč s ním nedokázali Wehrmacht porazit?

Francouzská armáda měla na začátku 2. světové války kolem 4000 tanků. Vedle stařičkých Renaultu Ft-17 z 1. světové války Francouzi vlastnili i střední tank, který překonával v parametrech všechny stroje protivníka. SOMUA S-35 ve své době představovala naprostou špičku a francouzská armáda jich měla na začátku bitvy o Francii přes 300. Proč s ním nedokázali Francouzi Wehrmacht porazit?

Technické vzdělávání? Budoucí odborníky je třeba vychovávat systematicky, říká pro Globe24.cz odborník

Technika

Ministerstve školství mládeže a tělovýchovy připravuje novinky ve vzdělávání na základních školách, které by se měly dotknout i technického vzdělávání. Na toto téma jsme hovořili s doc. Jiřím Dostálem z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se podílel na podkladové studii k možnostem a potřebam v oblasti technického vyučování mezi žáky základních škol.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy