Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loňský deficit vládních institucí je o něco vyšší, než se čekalo

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v roce 2015 deficitem ve výši 28,6 miliardy Kč, což odpovídá 0,63 % nominálního HDP. Oproti notifikacím z dubna letošního roku došlo k navýšení deficitu o 0,21 procentního bodu (p.b.). Uvedlo to dnes Český statistický úřad.

Zveřejněné číslo je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země EU dvakrát za rok. Letos ministerstvo financí očekává deficit ve výši 0,3 procenta HDP.

Letos v dubnu statistici očekávali, že deficit za loňský rok dosáhne výše 0,42 procenta HDP. Dnes zveřejněný revidovaný údaj je tedy o 0,21 procentního bodu vyšší. "Zvýšení deficitu o 9,9 miliardy korun oproti dubnovým notifikacím je způsobeno zejména novými informacemi o výdajích, které nebudou za programovací období 2007 až 2013 proplaceny z fondů EU," uvedl ČSÚ. Na základě údajů o čerpání prostředků z evropských fondů EU byl deficit zvýšen o 11,9 miliardy Kč.

"I tak jde o nejlepší výsledek v historii ČR po hodnotě 0,7 procenta zaznamenané v roce 2007," komentoval čísla analytik Komerční banky Marek Dřímal. Hlavními důvody pro takto nízký deficit byl podle něj nižší deficit státního rozpočtu, který byl pro účely této statistiky navíc očištěn například o platbu za prodloužený leasing stíhaček Gripen, výrazný přebytek hospodaření krajů (26,3 miliardy korun) a rostoucí HDP, jež byl navíc revidován směrem nahoru.

Pro letošní rok očekává Dřímal vyrovnané hospodaření státního rozpočtu. Bilance vládních financí by tak podle něj mohla skončit na nule či dokonce mírně v přebytku.

Témata:  veřejné finance ekonomika Český statistický úřad (ČSÚ)

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy