Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze začalo česko-čínské investiční fórum

Čínská měna
Čínská měna
Foto: Pixabay

Praha - Česko-čínského investičního fóra se zúčastní tisícovka hostů, z toho polovina z Číny, stovka ze 13 zemí střední a východní Evropy a 400 z Česka. Na setkání, které potrvá do středy 16. listopadu, bude představena iniciativa nová Hedvábná stezka 21. století.

Ke klíčovým agendám fóra bude patřit rozvoj příležitostí v cestovním ruchu, průmyslu, energetice, elektronickém obchodování a potravinářství, řekl dnes novinářům prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Ohradil se proti informacím, že komora připravuje pročínská vítací shromáždění. "Nic takového není pravda. Jestliže organizujeme na Pražském hradě akci mezinárodního formátu, které se bude účastnit přes 1000 hostů, jde o složitou logistiku. Vytvořili jsme si proto třeba podmínky pro otáčení autobusů a pro logistické zázemí. Nepřipravujeme nějaké uvítací demonstrace," uvedl.

Podle magistrátního seznamu nahlášených shromáždění si ale Smíšená česko-čínská komora na dnešek zamluvila prostranství na Žofíně pro demonstraci, kterou nazvala "Podpora China Investment Forum". Stejnou akci komora nahlásila na úterý na Hradčanské náměstí.

"Od fóra si slibujeme, že čínští investoři jej využijí pro představení svých investičních záměrů," řekl Tvrdík. Přesné číslo čínských investic v ČR neuvedl, ale podle jeho odhadu budou čínské investice v ČR letos a v příštím roce rekordní v řádu desítek miliard korun. Připomněl, že ČR má pro Čínu unikátní postavení v cestovním ruchu, přínos čínských turistů pro ČR odhadl na 15 miliard Kč. Upozornil na tři přímé letecké linky s Čínou v situaci, kdy se vedou reálná jednání o otevření minimálně jedné, ale možná i dvou dalších.

Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company již v Česku investovala 22,8 miliardy korun. Dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, nově plánované pak přesahují deset miliard Kč. Novinářům to dnes řekla viceprezidentka skupiny Marcela Hrdá. Společnost, která zastřešuje evropské aktivity CEFC, byla oficiálně založena 16. června 2015.

Investice z kategorie dokončovaných, kam patří například navýšení podílu v J&T Finance Group z 9,9 procenta na 50 procent, získání 100 procent ve fotbalové Slavii, nákup administrativního komplexu Florentinum, TCM Centra či TSS Group, plánuje podle Hrdé dokončit v prvním kvartálu roku 2017. Vesměs se čeká na schválení regulatorních orgánů či antimonopolního úřadu, dodala.

Hrdá upozornila, že CEFC nyní v Česku zaměstnává už přes 4000 lidí a při dokončení investic v avizovaném rozsahu stoupne jejich počet na 10.000.

Skupině CEFC v Česku dále investovala v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Převzala také strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou spolu s jeho dceřinou společnost TS Plzeň a získala také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS.

Témata:  Čína Jaroslav Tvrdík ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 21:03

Tajemství posledního přání Jiřího Bartošky. Co mu rodina splnila?

Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.