Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roční míra inflace ve Spojených státech stoupla na 1,6 procenta

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington/New York - Roční míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 1,6 procenta, a dostala se tak nejvýše za dva roky.

Proti předchozímu měsíci pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta, nejvíce za šest měsíců. Přispěly k tomu vyšší nájmy a dražší benzin, uvedlo dnes americké ministerstvo práce. Známky oživení inflace zvyšují pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší úrokové sazby. V září inflace činila 1,5 procenta.

Jak roční, tak meziměsíční inflace byla v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, ale meziročně zpomalila na 2,1 procenta ze zářijových 2,2 procenta. Meziměsíčně jádrové ceny stouply stejně jako v předchozím měsíci o 0,1 procenta.

Ceny benzinu se proti předchozímu měsíci zvýšily o sedm procent po zářijovém růstu o 5,8 procenta. Na celkovém růstu inflace tak měl benzin více než poloviční podíl. Ceny potravin se už čtvrtý měsíc za sebou nezměnily. Nájmy se zvýšily o 0,4 procenta a zdražilo také oblečení a nová auta.

Témata:  USA inflace

Související

Aktuálně se děje

8:28

Klára Melíšková přiznala, že se hledala. Dnes má pět Českých lvů

Právě dnes vrcholí karlovarský filmový festival, přičemž dobrá kinematografie se rozhodně neobejde bez skvělých hereckých výkonů. Ty umí podat Klára Melíšková, důkazem jsou ocenění, která v kariéře získala. Neměla to přitom vždycky jednoduché. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.