Praha - Finanční správa nebude v prvních týdnech fungování elektronické evidence tržeb (EET) postihovat drobná nebo formální porušení zákona. Do pilotního provozu EET se do pondělka přihlásilo 12.301 podnikatelů, kteří zaslali 3,7 milionu účtenek. První fáze EET, která bude spuštěna 1. prosince, by se měla týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů.
U zásadního nerespektování zákona anebo dokonce jeho ignorování ovšem Finanční správa tolerantní nebude. Sankce přitom může dosáhnout až 500.000 korun nebo dokonce uzavření provozovny.
Podnikatelé by například měli do spuštění EET zažádat o autentizační údaje Finanční správu, zaregistrovat se k evidenci tržeb a pořídit si zařízení, které bude schopné odesílat elektronicky účtenky na servery Finanční správy. Dosud správa vydala 41.502 autentizačních údajů.
Podnikatelé si v pilotním provozu mohou otestovat funkčnost pokladního zařízení s instalovaným certifikátem. Registrační údaje, se kterými se lze k systému přihlásit, přiděluje Finanční správa od 1. září. Dosud správa vydala 41.502 autentizačních údajů. Z toho 15.726 vydala přes datovou schránku a 25.776 osobně na finančních úřadech.
Dodavatel pokladních systémů Storyous přitom toto pondělí zaznamenal prudký nárůst zájmu o evidenční pokladny, a to o 120 procent. "Prognózy, že většina podniků si nechá řešení EET na konec měsíce, se naplňují. Osm pracovních dní před vstupem zákonné povinnosti v platnost raketově stoupá zájem o vyzkoušení, nákup a instalaci EET pokladen," uvedl v pondělí provozní ředitel Storyous Petr Filipec. Podle firmy bude absolutní špička objednávek na začátku příštího týdne, tedy tři dny před startem.
Přehled sankcí:
1. Při závažném porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky může Finanční úřad okamžitě uzavřít provozovnu nebo pozastavit výkon činnosti. Zejména se bude jednat o případy, kdy poplatník nebude disponovat technickým zařízením pro zasílání údajů o evidované tržbě.
2. Pokud se právnická, podnikající fyzická osoba i fyzická osoba nepodnikající dopustí správního deliktu tím, že závažným způsobem ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, hrozí jí uložení pokuty až do výše 500.000 Kč. Týká se všech bez ohledu na to, zda jsou či nejsou poplatníkem, který má tržbu evidovat. Jde například o distribuci softwaru, který EET umožní obejít.
3. Pokud se právnická nebo podnikající fyzická osoba dopustí správního deliktu tím, že jako osoba, která eviduje tržby, poruší povinnost:
- zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně (k zaslání údajů musí dojít řádně a včas), hrozí jí uložení pokuty až do výše 500.000 Kč,
- vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne (jedná se o řádné a včasné vystavení účtenky), hrozí jí uložení pokuty až do výše 500.000 Kč,
- umístit informační oznámení se stanoveným obsahem, hrozí jí uložení pokuty až do výše 50.000 Kč,
- zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití, hrozí jí uložení pokuty až do výše 50.000 Kč.
4. Pokutu do 500.000 Kč lze uložit i v případě, že poplatník na společném technickém zařízení správce daně neoznámí údaje o provozovnách, v nichž přijímá evidované tržby, nebo neoznámí změnu těchto údajů. Dále sankce hrozí držiteli povolení pro evidování tržby ve zjednodušeném (offline) režimu, pokud neoznámí správci daně, že již nejsou splňovány podmínky pro vydání tohoto povolení.
Témata: elektronická evidence tržeb, Finanční správa České republiky (FÚ), firmy
Související
1. ledna 2023 8:20
21. prosince 2022 10:51
16. prosince 2022 15:38
14. prosince 2022 12:23
14. prosince 2022 9:19
7. prosince 2022 11:14