Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU omezí diskriminaci zákazníků na internetu. Znamená to konec geoblockingu?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Toshiba

Brusel - Praxe, kdy si zákazník nemohl přes internet nakoupit zboží či služby v jiné zemi unie, by měla skončit. Na změně pravidel se dnes shodly členské státy EU.

Internetové obchody v různých státech EU nyní někdy umožňují nakupovat jen lidem, jejichž počítače se nacházejí v daném státě, či jejichž kreditní karta byla vydaná v dané zemi. A někdy je rovnou přesměrují do obchodu v jejich vlastní zemi, kde ovšem stejné zboží může být nabízeno za jiných a horších podmínek. Jedná se o takzvaný geoblocking.

"On-line nakupování v jiné členské zemi EU za stejných podmínek jako mají místní je něco, co v současnosti už mnoho občanů očekává," poznamenal slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Členské země se dnes shodly na tom, že prodejci nesmí své zákazníky diskriminovat v několika situacích. První je, že zboží bude dodáno v zemi, kam prodejce dodání nabízí, a prodejce nemá povinnost dodat zboží někam, kam to předem nesliboval. Za druhé budou pravidla platit v případech, kdy se jedná o cloudovou či internetovou službu, a za třetí, když zákazník zakoupené "zkonzumuje" v zemi prodejce - tedy například v případě hotelového pobytu, pronájmu auta či lístků na hudební festival.

Věc se naopak netýká třeba nabídky on-line přístupu k filmům či hudbě, tedy autorsky chráněným dílům.

Vladimír Bärtl, náměstek českého ministra průmyslu a obchodu, v Bruselu novinářům řekl, že pro spotřebitele je dnešní dohoda dobrou zprávou. Zeměpisné blokování je podle něj neopodstatněnou diskriminací zákazníků na internetu. "Je to jako, kdybyste šli do kamenného obchodu a chtěli po vás místo bydliště nebo státní příslušnost a na základě toho vám selektovali, které produkty si můžete koupit, a které ne," poznamenal.

Témata:  EU počítače obchody

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy