reklama

Eurostat zpřesnil původní zářijové údaje směrem dolů o 0,1 procentního bodu. Ve srovnání s loňským říjnem se nezaměstnanost v obou regionech také snížila, a to o 0,8 procentního bodu. Vysoká nezaměstnanost ale zůstává mezi mladými do 25 let. V EU činila 18,4 procenta a v eurozóně dokonce 20,7 procenta.

V celé EU bylo v říjnu bez práce 20,448 milionu lidí, z toho 15,908 milionu připadalo na eurozónu. Proti září počet nezaměstnaných v EU klesl o 190.000, v eurozóně pak o 178.000.

Z členských zemí EU měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, kde dosáhla 3,8 procenta. Druhé bylo Německo se 4,1 procenta. Naopak nejvyšší byla nezaměstnanost v Řecku a ve Španělsku.

Za listopadovým zrychlením inflace v eurozóně stál sektor služeb, kde se ceny meziročně zvýšily o 1,1 procenta, a rostly tak stejným tempem jako v říjnu. Ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly o 0,7 procenta, a zrychlily tak tempo růstu z říjnových o 0,3 procenta. Naopak ceny energií se v listopadu snížily o 1,1 procenta, v říjnu klesly o 0,9 procenta.

Podle analytiků inflace z dlouhodobého pohledu roste téměř výhradně kvůli cenám energií, zatímco inflace bez zahrnutí energií zůstává velice stabilní. ECB tak v prosinci podle jejich odhadu prodlouží program nákupu dluhopisů. Inflace bez zahrnutí cen energií v listopadu zrychlila na 0,8 procenta z říjnových 0,7 procenta.

reklama