Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna v ohrožení? Jedna země by se mohla vrátit k původní měně

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Berlín/Řím – Pokud se nezlepší životní úroveň v Itálii, země opustí eurozónu a euro bude nahrazeno lirou. Tvrdí to šéf německého Institutu pro ekonomický výzkum (IFO). Uvedl to pro německý deník Tagesspiegel.

Šéf IFO Clemens Fuest řekl, že je přesvědčen, že Italové odmítnou jednotnou evropskou měnu a vrátí se k liře. „Životní standard v Itálii je na stejné úrovni jako v roce 2000. Pokud se však nemění, Italové budou v určité fázi říkat: Už dále nechceme být v takové eurozóně,“ varuje.

Řekl, že pokud německý parlament schválí evropský záchranný program pro Itálii, přinese to pro německé daňové poplatníky rizika „v rozsahu, který neznají a nemohou kontrolovat". Domnívá se proto, že by němečtí zákonodárci měli návrh odmítnout.

Itálie oficiálně o záchranný program Evropskou unii nebo eurozónu nepožádala, vláda v Římě se snaží stabilitu svého bankovního sektoru udržet vlastními silami. Nejvíce financí momentálně vynakládá na snahy spojené se záchranou banky Monte dei Paschi di Siena.

Italská centrální banka odhadla celkové náklady státu na záchranu Monte dei Paschi na zhruba 6,6 miliardy eur. Bezprostřední náklady podle ní budou činit kolem 4,6 miliardy eur, další dvě miliardy eur prý budou zapotřebí později k odškodnění drobných investorů. Zdroje agentury Reuters již dříve uvedly, že italská vláda by mohla na záchranu Monte dei Paschi vynaložit 6,5 miliardy eur.

Témata:  Itálie eurozóna EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 14:33

Trump se nejspíš ještě letos setká s čínským prezidentem

Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.