Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se veze na hypoteční vlně. Úrokové sazby padají

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Objem nových hypoték vzrostl v roce 2016 o 22 procent na rekordních 225 miliard korun. Úrokové sazby spadly v listopadu na historicky nejnižší úroveň 1,77 procenta. Průměrná úroková sazba za rok 2016 činila 2,12 procenta.

Průměrná výše úvěru se zvedla z 1,82 milionu Kč v roce 2015 na 1,97 milionu korun, tedy o téměř deset procent. "Trh v loňském roce zažil mnoho převratných změn a událostí, které zapříčinily enormní zájem klientů o hypoteční úvěry. Ten byl motivován především celkovou velmi příznivou ekonomickou situací včetně dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a také plánovanou účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od 1. prosince," komentoval vývoj na trhu generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Největší zájem mají Češi o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. Zvedá se zájem o takzvané rodinné bydlení (3+1, 3+kk). Nejnižší úrokovou sazbu v celé historii hypotečního trhu mohli klienti získat v listopadu, kdy klesla na 1,77 procenta. "Myslím si, že jsme se na konci roku dotkli úrokového dna," dodal Sadil.

Nový zákon o přinesl mnoho novinek v oblastech informování spotřebitele, změny v předčasném splácení úvěrů a změny v oblasti odpovědnosti poskytovatelů úvěrů, jejich zprostředkovatelů a zástupců i dozoru ze strany ČNB.

Další velkou změnu pro hypoteční trh představovala sada doporučení ČNB, týkajících se snížení poskytovaného limitu LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) ze 100 procent na 95 procent. Od dubna příštího roku se pak limit ještě zpřísní, a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti.

Témata:  hypotéky banky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy