Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking striktně odmítl kritiku od Trumpa

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking - Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Peking oslabováním své měny poškozuje americké podniky i spotřebitele. Čína na to dnes zareagovala slovy, že nikdy nepoužila svou měnu jako nástroj k získání výhody ve světovém obchodu a neusiluje ani o měnovou válku.

Trump během volební kampaně hrozil, že označí Peking za manipulátora s měnou a zavede odvetná cla na čínské zboží, aby snížil obchodní deficit Spojených států.

"Čína nikdy nepoužila a ani nepoužije měnové války, aby získala výhody či dosáhla zvýšení konkurenceschopnosti v obchodu," řekl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. "Nemáme zájem vést měnovou válku. Z dlouhodobého hlediska to pro Čínu není výhodné," dodal.

Guvernér amerického státu Iowa Terry Branstad, kterého Trump hodlá jmenovat velvyslancem v Číně, podle čínských médií uvedl, že bude usilovat o zvýšení vzájemného obchodu, které by bylo výhodné pro USA i pro Čínu.

Před pěti až deseti lety panoval obecný názor, že Čína drží hodnotu domácí měny na uměle nízké úrovni, aby si zajistila obchodní výhodu. V poslední době však řada ekonomů upozorňuje, že Peking se naopak snaží svou měnu podpořit.

Témata:  Čína Donald Trump ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy