reklama

Ale což, každý kdo starou kulatou jednolibrovku někdy držel v ruce, ví, co to bylo za nepraktické peníze. Byla to mince velká a těžká. A co na ní bylo nepraktického nejvíc – nic moc si za ní člověk na ostrovech nekoupil. Nezbývá než doufat, že nová jednolibrovka, která se právě dostává do oběhu, bude praktičtější po všech stránkách.

Dá se na to soudit například proto, že bude mít osm hran, nenapodobitelné mikropísmo či proměnlivý hologram podobný jako na bankovkách. Když na minci budete koukat zpříma, uvidíte znak libry a když ze strany, pak cifru jedna. To abyste měli všechny informace na jednom místě. Navíc mince bude mít supertajný obrys, který ji definitivně zabezpečí před falšováním, jež „tresce se dle zákona“.

Nutno podotknouti, takové umělecky i technicky vyspělé dílo vyrazit, ještě k tomu v odpovídajícím nákladu, to dokáží jen mistři! V českých zemích takovou Mincovnu, která razí oběživo a něco podobného by také uměla, máme. Však jim v Jablonci nad Nisou neušlo, co v britské Royal Mint kolegové přichystali.

Nová dvoubarevná jednolibrovka totiž celé mincovnické a medailérské branži vzkazuje: Mince, to je high-tech záležitost. Je to navýsost umělecká věc. Něco zcela současného a nenahraditelného. A zároveň něco, na co si lze sáhnout a mít to stále u sebe v tom všeobjímajícícm virtuálním světě. Nezbývá tak než popřát, aby se nová jednolibrovka svých nositelů náležitě držela!

V Česku sice jednolibrovka k dostání tak úplně nebude.

reklama