Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tepla se letos prodávalo více než loni, tvrdí Plzeňská teplárenská

Moderní interiér
Moderní interiér
Foto: Pixmac

Plzeň - Letošní zima byla pro Plzeňskou teplárenskou lepší než loňská. Tu vedení městského podniku označilo za jednu z nejhorších za poslední čtvrtstoletí.

Prodej tepla v Plzni se v minulých čtyřech letech stále snižoval. Zateplování domů, hojné v letech 2007 až 2014, už se tolik neprojevuje. ČTK to řekli výrobní ředitel Zdeněk Dongres a předseda představenstva Tomáš Drápela.

"Díky prosinci a hlavně lednu máme lepší výsledky, než jsme měli předchozí roky," uvedl Dongres. V lednu vyrobila a prodala firma o 28 procent více oproti plánu. Ale v únoru a v březnu už zase plánované hodnoty nesplnila. Prosinec byl podle Dongrese jen nepatrně silnější oproti poslednímu měsíci roku 2015.

"Prosinec a leden byly sice pro nás oproti minulým rokům energeticky lepší, ale před deseti lety to bylo naprosto standardní a běžné," uvedl Drápela. Zima byla z dlouhodobého pohledu normální, předchozí čtyři byly abnormálně teplé. "Lidé získali pocit, že se v Čechách v lednu hraje golf. Hrálo se celoročně jako ve Španělsku," uvedl.

Tržby z prodeje tepla, které se pohybují kolem miliardy korun, budou díky lepší zimě odhadem o pět procent vyšší. "Ale stačí, aby v září a v říjnu bylo babí léto a to, co jsme si nahnali, můžeme lehce ztratit," řekl Drápela. Ceny tepla letos zůstaly na loňských 513 Kč/GJ a jsou tak údajně nejnižší ze všech tepláren v Česku.

V roce 2008 dodala firma 3,5 milionu gigajoule tepla. Pak postupně klesala až do roku 2014, kdy prodala 2,85 milionu gigajoule, stejně jako o rok později. Loni poprvé posílila na 2,9 milionu gigajoule. Letos by to podle Dongrese mělo být zhruba stejné.

Témata:  voda byty domácnosti

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy