Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké ministerstvo financí neoznačilo žádného partnera za měnového manipulátora

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Washington - Ministerstvo financí USA ve své pravidelné zprávě o měnových praktikách nakonec žádného z hlavních obchodních partnerů neoznačilo za manipulátora s kurzem měny. Prezident Donald Trump tedy opět otočil a změnil názor na Čínu, pokud jde o její obchodní politiku.

Zpráva ponechala Čínu na monitorovacím seznamu kvůli neobvykle vysokému obchodnímu přebytku se Spojenými státy. Na seznamu jsou také Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Německo a Švýcarsko.

Trump již ve středu uvedl, že Čína za manipulátora označena nebude. Změnu svého postoje podle listu The Wall Street Journal zdůvodnil tím, že Čína již několik měsíců s kurzem své měny nemanipulovala. Také si nechce Peking rozhádat kvůli situace kolem Severní Koreje.

Peking dle ministerstva USA po zhruba desetiletí intervenoval na devizovém trhu, aby snížil hodnotu domácí měny, a zajistil tak exportérům konkurenční výhodu. V poslední době je ale cíl čínských intervencí opačný, a to zabránit propadu domácí měny.

Ministerstvo přezkoumá měnové praktiky zemí na monitorovacím seznamu a setká se s jejich finančními představiteli, aby zajistilo pokrok při snižování jejich přebytků v obchodování s USA.

Témata:  Donald Trump USA Čína USD (americký dolar)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy