Peking - Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala před zahájením mezinárodní konference o vytvoření novodobé Hedvábné stezky sedm nových členů. Peking je kritikem současného světového finančního systému, kterému podle ní dominují Spojené státy a který dostatečně nereprezentuje rozvíjející se země.
Vytvoření AIIB navrhla v roce 2013 Čína, která je i největším akcionářem této instituce. AIIB má sloužit k financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Čína má v současnosti fakticky právo veta v organizaci. Její hlasovací podíl je 26 procent a určitá rozhodnutí musí být schválená dvoutřetinovou většinou.
Čína je kritikem současného světového finančního systému a USA jsou zase jedním z největších kritiků nové banky, kterou považují za konkurenta Světové banky a Asijské rozvojové banky.
Členy banky se však stala i řada spojenců USA, včetně Británie, Německa, Itálie, Austrálie nebo Jižní Koreje. Z předních ekonomik není členem kromě USA pouze Japonsko. Členem banky není ani Česká republika. Novými členy banky se stávají Bahrajn, Bolívie, Chile, Kypr, Řecko, Rumunsko a Samoa.
Představitelé z 29 zemí se účastní v neděli a v pondělí v Číně mezinárodní konference o vytvoření novodobé Hedvábné stezky. Mezi účastníky je i český prezident Miloš Zeman.