Londýn - Mezinárodní měnový fond (MMF) se ve své výroční zprávě věnoval i důsledkům brexitu. Odchod Spojeného království z EU by destabilizoval trhy a snížil hospodářský růst Británie.
"Na možném odchodu Británie z EU jsme nenašli nic kladného," zdůraznila šéfka MMF Lagardeová, která v Londýně výroční zprávu o britské ekonomice představila. Podle ní by měl brexit "špatné, až velmi, velmi špatné" důsledky.
Otázka budoucnosti Británie v EU není podle šéfky MMF jen domácí, ale také mezinárodní záležitostí. "Nemyslím si, že jsem v posledních šesti měsících navštívila nějakou zemi na světě, kde by se mě neptali 'jaké budou ekonomické důsledky brexitu?'", uvedla Lagardeová.
Zdroj: YouTube"Hlasování pro odchod by vyvolalo delší období nejistoty, které by vedlo k nestálosti finančních trhů a poškodilo růst," varoval podle agentury Reuters MMF se sídlem ve Washingtonu. Podle autorů zprávy by brexit také narušil investice a další finanční činnosti v Británii.
Fond míní, že náhlé přerušení investic do klíčových sektorů ekonomiky, jako jsou obchodní nemovitosti a finančnictví, by mohlo dál zhoršit rekordně vysoký schodek běžného účtu platební bilance Británie.
Obavy ohledně brexitu byly v minulých měsících na britských trzích patrné. Počet transakcí na trhu komerčních realit se v prvních třech měsících roku podle něj propadl o 40 procent.
Dopady případného brexitu by se přitom nemusely omezovat jenom na britskou ekonomiku. "Efekt šíření nákazy by mohl vést k rozšíření na regionální a světové trhy," uvedl fond. Hlavní dopad by ale podle něj pocítila britská ekonomika.
O odchodu z EU budou Britové rozhodovat 23. června v referendu a jeho výsledky lze jen těžko předvídat. Oba tábory jsou vyrovnané. Proti brexitu je premiér David Cameron, naopak bývalý starosta Londýna Boris Johnson žádá odchod země z unie.
Související
11. dubna 2023 15:09
22. listopadu 2022 19:19
26. července 2022 15:14
13. července 2022 16:23
6. července 2022 21:58
17. června 2022 16:43