Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vážné otázky se na druhém jednání o NAFTA neřešily

Mexiko, ilustrační foto
Mexiko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mexiko - V druhém kole jednání o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se vůbec neřešily stěžejní otázky jako požadavek USA snížit schodek v obchodu s Mexikem či nízké mzdy v Mexiku.

Jakkoli USA, Kanada a Mexiku poukazují na pokrok, kterého dosáhly v takových oblastech, jako jsou malé a středně velké podniky, konkurenceschopnost, telekomunikace, služby či životní prostředí, žádná z těchto kapitol nebyla uzavřena. Uvedl to list Financial Times.

Zatímco USA navrhly odstranit stávající mechanismus řešení sporů, Kanada ho chce zachovat. Nicméně bližší jednání se o této věci nevedlo.

Prvořadým požadavkem Spojených států je snížit obchodní schodek s Mexikem, který dosahuje 64 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) ročně. Jednání se však podle obchodního zmocněnce USA Roberta Lighthizera tomuto problému dostatečně nevěnovalo.

Jedním ze sporných témat, v nichž státy nedospěly ke shodě, jsou nízké mzdy v Mexiku. Podle Spojených států jsou až devadesátkrát nižší mzdy příčinou přesunu zpracovatelského průmyslu na jih od jejich hranice.

Další kolo jednání se uskuteční od 23. do 27. září v Ottawě. Pokud dohoda, která eliminovala většinu cel ve vzájemném obchodu, skončí, obchodní náklady participujících zemí stoupnou o stamiliardy dolarů a široká škála produktů od avokáda k nákladním automobilům bude méně dostupná a značně dražší, píše agentura Reuters.

Témata:  Mexiko USA Kanada NAFTA (Severoamerická dohoda o volném obchodu)

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.