Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst cen v ČR: Zemědělci opět výrazně zdražili, meziročně o 12,5 procenta

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Meziměsíčně se zvýšily ceny průmyslových výrobců a stavebních prací shodně o 0,2 %. Ceny tržních služeb vzrostly o 0,4 %, ceny zemědělských výrobců klesly o 0,9 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 12,5 %, průmyslových výrobců o 1,4 %, stavebních prací o 1,6 % a tržních služeb o 1,8 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziroční růst průmyslových výrobců ovlivnily hlavně ceny kovů a kovodělných výrobků, které stouply o 4,9 procenta. Potravináři zdražili o 4,2 procenta. Proti loňskému srpnu byly vyšší i ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak zlevnily dopravní prostředky, elektřina a plyn. Proti červenci se ceny v průmyslu zvýšily o 0,2 procenta.

Ceny v zemědělství stejně jako v předchozích měsících meziročně vzrostly dvouciferným tempem, přesto růst zpomalil na 12,5 procenta z červencových 13 procent. Za růstem stojí především živočišná výroba, kde se ceny hlavně kvůli zdražení mléka zvýšily o 16,5 procenta. V meziměsíčním srovnání byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,9 procenta.

Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily v srpnu stejně jako o měsíc dříve o 1,6 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zrychlily růst na 1,8 procenta z červencových 1,4 procenta. Meziměsíčně ceny stavebních prací vzrostly o dvě desetiny procenta a tržních služeb o 0,4 procenta.

V zemích Evropské unie se dle statistického úřadu Eurostat ceny průmyslových výrobců v červenci meziměsíčně zvýšily o 0,1 % (v červnu se snížily o 0,3 %), informuje czso.cz. Ceny vzrostly nejvíce v Bulharsku o 2,4 %. V Polsku se ceny zvýšily o 0,3 % a v Německu o 0,1 %. Na Slovensku ceny klesly o 0,6 %, v České republice a v Rakousku shodně o 0,2 %. Nejvíce se snížily ceny v Maďarsku o 1,0 %.

Meziročně byly ceny v EU v červenci vyšší o 2,3 % (v červnu o 2,6 %). Ceny vzrostly ve všech členských státech, nejvíce v Belgii o 5,9 %. V Polsku vzrostly ceny o 4,2 %, v Německu o 2,1 %, na Slovensku o 1,3 %, v České republice a v Rakousku shodně o 1,1 %.

ČSÚ dnes také oznámil, jak se v červenci vyvíjel zahraniční obchod. Meziročně ceny vyváženého zboží, podle statistiků zejména důsledkem posílení koruny vůči euru a dolaru, klesly o 1,2 procenta po červnovém poklesu o 0,4 procenta. U dovozu byly ceny nižší o 0,8 procenta, ačkoli předchozích sedm měsíců za sebou rostly, v červnu o půl procenta. Meziměsíčně se vývozní ceny snížily o 0,8 procenta a dovozní o 1,1 procenta.

Témata:  ceny zboží průmysl zemědělci ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.