Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Ženevě se bude dražit miliardový diamant

Vybroušený diamant
Vybroušený diamant
Foto: igiworldwide.com

Ženeva - Aukční síň Christie’s bude v Ženevě 18. května 2016 dražit velmi vzácný 14,6karátový modrý diamant Oppenheimer Blue. Jeho hodnota se odhaduje až na 47 milionů dolarů (přibližně 1,1 miliardy korun). Modré diamanty jsou velmi vzácné. Z 200 000 vytěžených diamantů je pouze jeden modrý a jen 1 % ze 462 modrých diamantů má stejně jako Oppenheimer Blue barvu označovanou jako Fancy Vivid. Tato barva má středně až tmavě modrý tón a vysokou až nejvyšší sytost, což je jeden z důvodů astronomické ceny tohoto diamantu.

Kámen je pojmenován po siru Philipovi Oppenheimerovi, jehož rodina ovládala kdysi největší (dnes druhou nejproduktivnější) diamantovou těžařskou společnost De Beers. Ta na vrcholu své slávy produkovala 80 všech vytěžených diamantů na naší planetě.

Modré diamanty mohou stát 50× více než bílé

Diamanty se vyskytují nejčastěji v bílé barvě nebo s lehce žlutým nádechem. Sytě barevné („Fancy Color Diamonds") jsou ale mnohem cennější. Takto modré diamanty jsou natolik vzácné, že se velmi obtížně pořizují. „Cena sytě modrých, růžových, červených i žlutých diamantů mnohdy dosahuje astronomických částek, protože jsou opravdovou raritou. Karátový modrý diamant stojí i 50× tolik, co klasický bílý ve stejné kvalitě. Obecně platí: čím je barva intenzivnější, tím vyšší cena. Za poslední roky jsme v Česku několik šperků s modrým diamantem již prodali. Většinou šlo o výrobu investičního šperku na zakázku," dodává Alojz Ryšavý.

Tři výjimečné aukce za poslední půlrok

Středeční dražba navazuje na nedávné výjimečné prodeje z loňského listopadu, během nichž byl stanoven nový světový rekord v uhrazené ceně za jakýkoliv prodaný drahokam. Rekord stanovil kvalitativně unikátní 12karátový modrý diamant, který v podobě velmi jednoduchého prstenu zakoupil hongkongský podnikatel Joseph Lau za neuvěřitelných 48,6 milionu švýcarských franků (1,2 miliardy korun). Den před tím vydražil také prsten s výjimečným 16karátovým růžovým diamantem v přepočtu za 720 milionů korun. Oba prsteny v celkové hodnotě necelých dvou miliard korun věnoval své sedmileté dceři. „Cena takto výjimečných prstenů bude bez problémů nadále růst a při dalším prodeji může vygenerovat velmi zajímavý zisk. Investiční šperky jsou celosvětově stále populárnější dlouhodobou investicí, o kterou má v současné době zájem také stále více Čechů. Nákupy investičních klenotů za miliony korun nejsou na našem území rozhodně ničím výjimečným," uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Témata:  ekonomika diamanty

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy