Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máme se dobře? Ekonomická nálada v eurozóně je nejlepší za téměř 17 let

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brusel - Souhrnný index ekonomické nálady v eurozóně vzrostl v říjnu na 114 bodů ze 113,1 bodu v září, což překonalo očekávání. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o tři desetiny bodu na 113,4 bodu.

Ekonomická nálada je tak na nejvyšší úrovni od ledna 2001, kdy praskla takzvaná internetová bublina. Maxima 119 bodů dosáhl index v květnu 2000.

V říjnu rovněž vzrostl index podnikatelské důvěry, a to na 1,44 bodu ze zářijových 1,34 bodu, a byl nejvýše od března 2011, kdy činil 1,47 bodu.

Optimismus vzrostl ve všech sektorech v čele se službami, kde stoupl o 0,8 bodu na 16,2 bodu. Stínem je ale hodnocení vyhlídek inflace mezi výrobci, kde index oproti září klesl o 1,9 bodu na 8,6 bodu. Důvěra v ekonomiku vzrostla výrazně v Německu a Itálii, zatímco ve Francii poklesla.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zpomalilo v říjnu na 1,5 procenta ze zářijových 1,8 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Inflace v Německu tak zůstává pod limitem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability a podporuje rozhodnutí centrální banky začít s omezováním stimulačního programu velmi pomalu.

Podle neharmonizovaných údajů inflace činila 1,6 procenta. Statistický úřad upřesnil, že v říjnu zrychlil pouze růst cen potravin. Růst cen energií, služeb a nájmu naopak zpomalil.

Témata:  eurozóna ekonomika inflace

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.